Urząd Miasta i Gminy Morawica otrzymał ponad 33 tys. złotych dotacji z programu ‘Razem bezpieczniej’ na zakup sześciu defibrylatorów.

– Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa lokalnych społeczności w całej Polsce. Ogromnie się cieszę, że Miasto i Gmina Morawica wzięło udział w projekcie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – razem bezpieczniej, który umożliwił doposażenie nie tylko jednostek straży pożarnej w sprzęt ratujący ludzkie życie, ale i samego Urzędu Gminy. Bezpieczeństwo każdego z nas jest wartością bezcenną – podkreślała wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek, podczas uroczystego przekazania defibrylatorów AED wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem.

Trafiły one do Ochotniczych Straży Pożarnych z Bilczy, Brudzowa, Morawicy, Woli Morawieckiej i Brzezin. Jeden defibrylator zawisł na budynku Centrum Samorządowego w Morawicy i będzie dostępny przez 24 godziny na dobę. – Może z niego skorzystać osoba udzielająca pierwszej pomocy drugiej osobie w przypadku nagłego zatrzymania pracy serca. Zdajemy sobie sprawę, że defibrylatory są niezwykle pomocne w sytuacjach utraty przytomności i zatrzymania akcji serca. Według ekspertów, zwiększają szansę na przeżycie nawet o 70% – zaznacza Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras, który już zapowiada szkolenia dla mieszkańców z prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz z użycia defibrylatorów.

Foto. Morawica.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz