Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie rozstrzygnęła postępowanie przetargowe na dostawę samochodu ratownictwa technicznego.

Przedmiotem postępowania jest dostawa średniego samochodu ratownictwa technicznego na podwoziu 4×4 z silnikiem o mocy minimum 210 kW spełniającym normę EURO 6, automatyczną skrzynią biegów i kabiną 3-osobową, 2- drzwiową. Zabudowa wykonana z materiałów odpornych na korozję, a dach w formie podestu roboczego.

Z tyłu pojazdu powinien zostać zamontowany żuraw hydrauliczny o maksymalnym wysięgu min. 6 metrów, maksymalnym udźwigu min. 1000 kilogramów przy wysięgu maksymalnym, wyposażony we wciągarkę linową i osprzęt: zawiesia łańcuchowe, linowe, pasowe i wężowe, szekle i podkłady pod podpory stabilizacyjne. Sterowanie żurawiem i wciągarką bezprzewodowe za pomocą pulpitu przenośnego.

Samochód wyposażony będzie między innymi we wciągarkę samochodową hydrauliczną z osprzętem o maksymalnej sile uciągu min. 70 kN, generator prądu, agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy, przenośny zestaw oświetleniowy, dwa zestawy narzędzi hydraulicznych, podpory, kliny, zestaw poduszek pneumatycznych, pilarki łańcuchowe, piłę tarczową, pilarkę ratowniczą, młot udarowo-obrotowy, elektronarzędzia, sprzęt burzący, zestaw narzędzi nieiskrzących, narzędzia ślusarskie, zestaw R1, drabiny (nasadkowa, słupkowa), rozkładaną platformę ratowniczą i inny sprzęt zgody ze standardem wyposażenia Komendy Głównej PSP dla samochodu ratownictwa technicznego.

Oświetlenie wozu wykonane w technologii LED składające się z belki świetlanej na dachu, dwóch lamp kierunkowych z przodu pojazdu i na każdym boku zabudowy, lampy i fali świetlnej z tyłu.

W trakcie postępowania ofertę o wartości prawie 1,8 mln zł złożyła tylko firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne i to z nią choć przekroczyła budżet o 300 tysięcy złotych Komenda Miejska PSP podpisze umowę.

Technik – według dokumentacji – ma trafić do Częstochowy na początku grudnia i prawdopodobnie zastąpi ciężki samochód ratownictwa technicznego Iveco Eurocargo FF-135E (1997 r.) z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2.

o autorze

Redakcja/Łukasz