Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie rozstrzygnęła przetarg na dostawę lekkich samochodów rozpoznawczo – ratowniczych dla komend w całym kraju.

W sumie do Państwowej Straży Pożarnej trafi siedemnaście lekkich samochodów rozpoznawczo – ratowniczych. Zamówienie zostało podzielone na trzy części: 1 – 4 samochody, 2 – 10 samochodów i 3 – 3 samochody.

W części pierwszej wymagane są samochody typu ‘pick-up’ z silnikiem o mocy co najmniej 200 KM, automatyczną skrzynią biegów i napędem 4×4. Przestrzeń ładunkowa zamykana roletą. Każdy z nich powinien posiadać na wyposażeniu: drona o masie własnej do 10 kg z głowicą optyczną do światła dziennego, głowicą termowizyjną, głowicą z oświetleniem LED i wyposażeniem opisanym w specyfikacji; drona treningowego o masie własnej do 1 kg ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną; komputer z dedykowanym oprogramowaniem do dronów; skrzynię transportową ‘dowodzenia’ wyposażoną w tablice magnetyczne i cztery komplety środków łączności; plecak lub torba medyczna.

W części drugiej wymagane są takie same samochody jak w części pierwszej wyposażone w skrzynię ‘dowodzenia’ i plecak/torbę medyczną

Natomiast w części trzeciej samochody – o takich samych parametrach jak powyżej – powinny posiadać wyciągarkę o napędzie elektrycznym i zabudowę skrzyni ładunkowej typu kontener w układzie skrytek 1+1+1 wyposażoną w sprzęt do ratownictwa wysokościowego, radiotelefony, suche skafandry, kaski, piłę spalinową, nosze, trójnóg, szlifierkę kątową, wkrętarkę, plecakowy zestaw R1 wraz z respiratorem, AED i deką ortopedyczną, trzy aparaty powietrzne z butlami, maskami i czujnikami bezruchu, detektor wielogazowy, piłę do gałęzi z trzonkiem teleskopowym, agregat prądotwórczy, wciągarka ratownicza, sprzęt oświetleniowy itp.

We wszystkich częściach za najkorzystniejsze uznano oferty firmy Frank-Cars z Częstochowy. Zrealizowanie zamówienia w poszczególnych częściach wyceniła odpowiednia na: I – 2 458 524 zł, II – 2 981 520 zł, III – 1 303 308 zł.

Odbiorcy

Samochody z części pierwszej trafią do Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z Warszawy, Poznania, Krakowa i Katowic. W części drugiej odbiorcami są SGRChem-Eko z Leżajska, Łodzi, Szczecina, Lublina, Olsztyna, Białegostoku, Torunia, Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia i Gdyni, a w części trzeciej Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Wysokościowego z Opola, Ostrołęki i Płocka.

Zamówienie powinno zostać zrealizowane do czerwca 2021 r.

 

o autorze

Redakcja/Łukasz