Minister Mariusz Błaszczak nagrodził młodego mieszkańca Wadowic, który wykazał się wyjątkowym rozsądkiem i opanowaniem, informując strażaków o pożarze na jednym z tamtejszych osiedli. Nagrodę otrzymała także 12-letnia Angelika, która uratowała rodziców przed zaczadzeniem.

9 listopada 2016 r. w Wadowicach 9-letni Łukasz szedł z wizytą do babci. Jego uwagę zwrócił dym, który wydobywał się z dachu jednego z budynków na osiedlu. Chłopiec natychmiast pobiegł do mieszkania babci, skąd zadzwonił po Straż Pożarną.

Strażacy byli pod wrażeniem jego opanowania. Łukasz skontaktował się z nimi zanim ktokolwiek inny zauważył dym. Podał im też wszystkie niezbędne informacje, łącznie z dokładną lokalizacją. To dzięki niemu jednostki PSP zdołały dotrzeć na miejsce na czas, ewakuować mieszkańców i opanować pożar. Trzy osoby zatruły się dymem, jednak nikt nie zginął. Łukasz może być przykładem do naśladowania dla wszystkich rówieśników.

To miłe, że możemy dziś wyróżnić tak młodego człowieka, który wykazał troskę o życie innych. – mówił szef MSWiA podczas wręczania nagrody Łukaszowi.


29 stycznia wieczorem 12-letnia Angelika była w domu z rodzicami. Cała rodzina zaczęła się źle czuć i mdleć. Angelika zdążyła zadzwonić na numer 112 i opisać sytuację, po czym sama zasłabła. Dzięki jej telefonowi nikomu nic się nie stało. W mieszkaniu był niesprawny piecyk, z którego ulatniał się tlenek węgla. Rodzina trafiła do szpitala w Tarnowie z powodu zatrucia czadem.

Podczas uroczystości minister Mariusz Błaszczak wręczył medal Młodego Bohatera dwunastoletniej Angelice.

Czyn Bohaterki świadczy o tym, jak ważne jest odpowiednie wychowanie, i jak ważny jest szacunek dla życia. Angelika należy do elitarnego grona, i jestem pewien że nie jest ostatnim Młodym Bohaterem. – powiedział szef MSWiA.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży.

Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzyma unikalny, numerowany medal i zostanie wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię.

o autorze

Redakcja