Ulewny deszcz trwający już dwudziestą godzinę przysparza mnóstwo pracy dolnośląskim strażakom. W samym powiecie wrocławskim strażacy PSP wspomagani przez ochotników interweniowali już przy około stu zdarzeniach dotyczących podtopień piwnic, klatek schodowych oraz garaży. Prognozy nie są optymistyczne – padać ma nadal…

Wrocławska straż pożarna od rana odebrała już kilkadziesiąt zgłoszeń o zalaniach budynków przed deszcz. Gwałtowna burza w nocy oraz ogromne opady gęstego deszczu do południa przyniosły ogromne straty. Na terenie miasta Wrocław zastępy Państwowej Straży Pożarnej pompują wodę w miejscach, gdzie najczęściej jest uszkodzona kanalizacja.

Żywioł nie oszczędził także mieszkańców przylegających do Wrocławia gmin. Tam pomocną rękę dla mieszkańców od samego rana wysuwają ochotnicy. Od rana wyjazd do akcji zgłosiły prawie wszystkie jednostki OSP podlegające pod KM PSP Wrocław.

Najwięcej szkód deszcz wyrządził w gminie Sobótka. Gminne jednostki OSP od rana w sile sześciu zastępów usuwają skutki ogromnej burzy. Do pomocy ruszyli także ochotnicy z innych gmin. Niektórych mieszkańców trzeba było ewakuować przy użyciu pontonu, który został dostarczony z jednostki oddalonej o 40 kilometrów. Akcję nieustannie nadzorują funkcjonariusze Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z Kątów Wrocławskich.

W okolicy wylała miejscowa rzeka, zalane są wszystkie główne ulice miasta Sobótka. Wypompowujemy wodę z piwnic domów mieszkalnych, ewakuujemy miejscową ludność zagrożoną żywiołem, wzmacniamy wały przeciwpowodziowe, udrażniamy studzienki przy zalanych drogach. Na terenie gminy działa około 10 zastępów, lecz biorąc pod uwagę ilość oczekujących zgłoszeń czeka nas pracowita noc. Przed nami jeszcze około 30, może 40 interwencji. Jesteśmy wykończeni, to już dziesiąta godzina ciężkiej walki w terenie. Oby nie spadł kolejny deszcz.& – relacjonuje miejscowy ochotnik.

Prognozy na najbliższe dni nie są optymistyczne. Padać ma w całej Polsce. Podnoszą się stany rzek, a Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed gwałtownymi wichurami i burzami. Prosimy o zachowanie ostrożności oraz nasłuchiwanie regularnych komunikatów dotyczących stanu pogody w lokalnych mediach.

  • Autor – Tomasz Pluta

o autorze

Redakcja