Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezince w województwie małopolskim podjął decyzję o wyrzuceniu z jednostki druha za jego homofobiczny wpis na Facebooku.

Były już druh Marcin J. 4 czerwca umieścił na Facebooku wpis o treści: „Jak tak czytam wypowiedzi pedałów to zaczynam tęsknić za czasami Hitlera… Kur** jakie związki co wy pierdolicie … zapraszam do mnie w okolice zobaczycie jak pięknie są tutaj traktowani pedały i uwierzyć że ja ich jeszcze z pożaru mam wyciągać…

Wpis spotkał się z szybką reakcją Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezince, który następnego dnia przyjął uchwałę o wykluczeniu Marcina J. z jednostki. Uchwała weszła w życie z dniem jej podjęcia.

Tekst ten uznajemy za odbiegający od zasad, którymi się kierujemy jako strażacy powołani do ratowania każdego życia ludzkiego, które jest największą wartością – napisała jednostka w oświadczeniu.

Głos w sprawie zabrali także przedstawiciele warszawskiego Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Zwrócili oni uwagę na to, że w każdym zawodzie pracuję osoby homoseksualne. – Zabrakło chwili zastanowienia i refleksji. Geje – podobnie jak heteroseksualni policjanci, wojskowi czy strażacy – istnieją, pomagają innym. Muszą być silni fizycznie i psychicznie. Podwójnie; bo oprócz stresu związanego z pracą, muszą codziennie stawiać czoła komentarzom takim jak powyższy – czytamy na profilu Ośrodka na Facebooku.

o autorze

Redakcja/Łukasz