Od kilku dni strażacy w całym kraju walczą z pożarami pól i lasów. Wszystko przez falę upałów i brak opadów. Dlatego strażacy i leśnicy apelują o zachowanie ostrożności i zakazie używania w lesie otwartego ognia.

Fala upałów przechodząca przez Polskę sprawiła, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Tylko od 3 do 7 sierpnia mazowieccy strażacy odnotowali aż 140 pożary lasów. Natomiast dyrekcja Lasów Państwowych poinformowała, że od początku roku do 7 sierpnia w lasach prywatnych i państwowych wybuchło prawie siedem tysięcy pożarów, najwięcej w woj. mazowieckim, wielkopolskim.

Bez tytułu

Stan na: 2015-08-11 9:00

Najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są m.in. palone w pobliżu lasu ogniska, niedopałki papierosów, iskry z pojazdów szynowych oraz umyślne podpalenia.

Strażacy przypominają, że w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie traw itp. oraz palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc do tego przeznaczonych.

o autorze

Redakcja