W środę 24 kwietnia około godziny 14:00 śląscy strażacy zostali poinformowani o pożarze młodego lasu w nadleśnictwie Rudy Raciborskie (woj. śląskie). Prawdopodobnie zaprószenie ognia dokonały iskry wydobywające się spod kół hamujcego pociągu. Spaleniu uległo 17 ha lasu.

Pożar, kótry rozpoczął się w okolicach szlaku kolejowego na terenie nadleśnictwa Rudy Raciborskie w bardzo szybkim czasie objął spory obszar. Akcja nie należała do najłatwiejszych.

Akcja jest trudna, bo płonie 20-letni młodnik, a poszycie jest suche. Dodatkowo wieje północno-wschodni wiatr. Od tej struny nie było drogi dojazdowej – powiedział Roland Kotula z PSP Racibórz, zastępca dowódcy akcji.

Zachodni wiatr przerzucił ogień z torowiska na nasyp i dalej na las. Pożar zauważono z wieży obserwacyjnej. Pierwsza na miejscu była straż leśna, która kierowała jednostki straży. Pierwsza do akcji przystąpiła OSP Rudy. Na miejsce zadysponowano również OSP z terenu Kuźnii Raciborskiej i JRG Racibórz. W miarę spływania kolejnych informacji na miejsce objęte pożarem skierowano kompanię Racibórz, a następnie kompanię Rybnik i Kędzierzyn-Koźle. W akcji gaśniczej uczestniczyły także dwa samoloty typu Dromader, helikopter oraz pociąg gaśniczy z Kopalni Piasku „Kotlarnia”.

W początkowej fazie w akcji udział brały również samoloty gaśnicze dromader. – poinformował st. bryg. Jarosław Wojtasik, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP.

Las palił się dokładnie w miejscu, w którym 21 lat temu doszło do największego pożaru lasu w Europie. Na szczęście tym razem obyło się bez ofiar. Pożar udało się opanować po dwóch godzinach. W akcji udział brało łącznie ponad 200 strażaków, około 50 zastępów zawodowej i ochotniczej straży pożarnej z powiatu raciborskiego, rybnickiego i kędzierzyńsko-kozielskiego, a także z Rybnika. Straty oszacowano na 400 tys. zł. Drugie tyle będzie kosztowało uprzątniecie terenu i ponowne jego zalesienie. Lasy Państwowe będą rościć należność od kopalni. Las będzie nasadzony na nowo. Działania gasnicze zakończono o godzinie 21:22.

Foto: Radio90
&

o autorze

Redakcja