Około 35 hektarów lasu objął pożar, który wybuchł w niedzielę 11 kwietnia po godzinie trzynastej w miejscowości Matiaszówka w województwie lubelskim.

Pożar został opanowany około godziny 18:35. Mimo ogromnych starań wszystkich osób uczestniczących w zdarzeniu warunki atmosferyczne w postaci dużego słońca oraz silnego wiatru sprawiły znaczną trudność w zatrzymaniu ognia w związku z czym żywioł pochłonął około 35 ha lasu (głównie runa leśnego, młodnika oraz pozostałości roślinnych po zrębie) – informuje Komenda Miejska PSP w Białej Podlaskiej.

Pora nocna oraz trudne warunki terenowe z uwagi na bezpieczeństwo strażaków wymusiły przerwanie aktywnych działań gaśniczych. Pogorzelisko całą noc dozorowane było przez 7 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej. Od godzin porannych wznowiono działania związane z przelewaniem i dogaszeniem terenu w celu całkowitej eliminacji zagrożeń wtórnych.

W kulminacyjnym momencie w działaniach brało udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 19 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych, samolot gaśniczy Lasów Państwowych oraz przedstawiciele Nadleśnictwa i Policji.

Po raz pierwszy w akcji został użyty samochód dowodzenia i łączności, który znajduje się na wyposażeniu Komendy Miejskiej PSP w Białej Podlaskiej.

Foto. KM PSP Biała Podlaska i OSP Kodeń

o autorze

Redakcja/Łukasz