Na blisko trzy i pół miliona złotych wstępnie oszacowano straty po wczorajszym pożarze chlewni w miejscowości Nowoberezowo w gminie Hajnówka na Podlasiu.

W sobotę 14 września przed godziną 21 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce otrzymała zgłoszenie o widocznych kłębach dymu oraz ogniu w okolicach miejscowości Nowoberezowo. Kiedy strażacy dojechali na miejsce okazało się ogniem objęta jest murowana chlewnia.

W budynku znajdowało się ok. 2600 sztuk trzody chlewnej, które padły w trakcie pożaru. Pożarem objęte były również składowane w pobliżu budynku bele słomy. Na miejsce zdarzenia sukcesywnie dysponowane były dodatkowe zastępy z gminy Hajnówka, jak również gmin ościennych i gmin z sąsiedniego powiatu (bielskiego). W trakcie prowadzonych działań dach budynku zawalił się do wewnątrz obiektu. Działania gaśnicze prowadzone były z zewnątrz z uwagi na brak możliwości wejścia do budynku. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych nadpalonych elementów konstrukcji dachowej. Na miejscu dozór pogorzeliska prowadziły jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych do godzin porannych – poinformowała straż pożarna.

14 września 2019 roku, przed godziną 21.00 do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce wpłynęło zgłoszenie o widocznych kłębach dymu oraz ogniu w okolicach miejscowości Nowoberezowo gm. Hajnówka. Po dojeździe pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono, że pali się murowany budynek inwentarski (chlewnia). Obiekt objęty był całkowicie pożarem. W budynku znajdowało się ok. 2600 sztuk trzody chlewnej (świń), które padły w trakcie pożaru. Pożarem objęte były również składowane w pobliżu budynku bele słomy. Na miejsce zdarzenia sukcesywnie dysponowane były dodatkowe zastępy z gminy Hajnówka, jak również gmin ościennych i gmin z sąsiedniego powiatu (bielskiego). W trakcie prowadzonych działań dach budynku zawalił się do wewnątrz obiektu. Działania gaśnicze prowadzone były z zewnątrz z uwagi na brak możliwości wejścia do budynku. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych nadpalonych elementów konstrukcji dachowej. Na miejscu dozór pogorzeliska prowadziły jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych do godzin porannych.Na miejscu zdarzenia pracowało łącznie 16 zastępów straży pożarnej z JRG Hajnówka oraz OSP Klejniki, Tofiłowce, Narew, Czyże, Mochnate, Stary Kornin, Dubicze Cerkiewne, Orla. W akcji brało udział 63 ratowników. Na miejsce zdarzenia przybyli również Komendant Powiatowy PSP w Hajnówce, Oficer Operacyjny Powiatu, Wójt gm. Hajnówka, pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego, Policja, grupa operacyjna z Policji oraz rzeczoznawca do spraw p.poż. Działania gaśnicze trwały ponad 12 godzin a pożar został zakwalifikowany jako bardzo duży.Wstępne straty oszacowano na blisko 3,5 mln. zł.

Opublikowany przez Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce Niedziela, 15 września 2019

W akcji trwające ponad dwanaście godzin udział wzięło szesnaście zastępów z JRG Hajnówka, OSP Klejniki, Tofiłowce, Narew, Czyże, Mochnate, Stary Kornin, Dubicze Cerkiewne, Orla. W sumie 63 strażaków.

Foto. KP PSP Hajnówka

o autorze

Redakcja/Łukasz