W dniu 15 sierpnia obchodzimy w kościele katolickim święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednak nie dane było świętować strażakom Państwowej Straży Pożarnej z Kalisza i ochotnikom z gmin Koźminek i Lisków. Tuż po godzinie 14 wybuchł, jak się później okazało duży pożar zabudowań gospodarczych w miejscowości Koźlątków Kolonia, w gminie Lisków.

Pierwszą jednostką na miejscu była Ochotnicza Straż Pożarna z Koźlątkowa, która wyjechała do zdarzenia dwoma swoimi wozami bojowymi GBA Starem 244 i GCBA Starem 660. Miejscowi od razu przystąpili do akcji gaszenia pożaru. Dopiero po przyjeździe jednostki z Koźminka, która była na miejscu jako druga, dowódca widząc, iż pożar szybko rozprzestrzenia się, przechodząc z palącej się stodoły na konstrukcję dachową obory, wydał rozkaz natychmiastowej ewakuacji inwentarza żywego.

Okazało się to niezwykle trudne, bo prócz świń w oborze gospodarz hodował kilka sztuk byków, które ze względu na dym i inne czynniki zachowywały się niezwykle nerwowo. Po wyprowadzeniu inwentarza i przyjeździe kolejnych jednostek z Liskowa i Kalisza wprowadzono do budynków na zmianę, kilka rot w aparatach ochrony dróg oddechowych, prócz tego nieustannie podawano kilka prądów wody z zewnątrz. Niemal od samego początku akcji gaśniczej działał punkt czerpania wody na pobliskim stawie, gdzie pracowały trzy pompy, dwie pływające Niagara i jedna szlamowa Honda WT40X.

Strażacy mogli liczyć na pomoc okolicznych gospodarzy, którzy ciągnikami wywozili palącą się słomę na pobliskie pole, gdzie była ona dogaszana. Niestety w trakcie tych działań dość poważnemu uszkodzeniu uległ ciągnik rolniczy Ursus C-330, który po prostu złamał się na pół. Pomocny w akcji był, także podnośnik, dzięki któremu można było rozebrać konstrukcję dachową budynków, co ułatwiło oddymianie i zrzucanie słomy. W akcji, która trwała około 6 godzin brało udział 4 jednostki, 10 zastępów w sumie około 50 strażaków:

 • 341[P]25 GCBA Star/Man – JRG 1 Kalisz;
 • 342[P]26 GCBA Man TGA – JRG 2 Kalisz;
 • 342[P]53 SChd Volvo Bumar Łabędy – JRG 2 Kalisz;
 • 342[P]90 SLOp – Nissan Terrano II
 • 349[P]10 GBA Star/Man – OSP Koźminek;
 • 349[P]11 GBA Star 266 – OSP Koźminek;
 • 349[P]14 SLRr Renault Trafic – OSP Koźminek
 • 349[P]35 GBA Man TGM – OSP Lisków
 • 349[P]38 GBM Star 200 – OSP Lisków
 • 348[P]36 GCBA Star 660 – OSP Koźlątków
 • 348[P]– GBA Star 244 – OSP Koźlątków
 • Kia Cee’d – KP Koźminek

&

Znaczne zaangażowanie sił i środków zarówno Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także rozmiar pożaru spowodował, że na miejsce przybył z-ca d-cy JRG 2 Kalisz: asp. sztab. Krzysztof Knop, który przejął dowodzenia akcją ratowniczo – gaśniczą. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej, jednak cały czas jest to przedmiot dochodzenia prowadzonego przez Policję. Wstępnie starty oszacowano na 140&000 tys. złotych. Dzięki ofiarności strażaków udało się uratować m.in. 20 sztuk bydła, a także inne zwierzęta hodowlane, oraz sprzęt rolniczy.

&

Tekst: Jakub Pietrzak
Zdjęcia: www.ospkozminek.tnb.pl

o autorze

Redakcja