Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 1 w Jeleniej Górze od kilku tygodni posiada na wyposażeniu dwa nowe samochody.

Pierwszy samochód to średni samochód ratowniczo – gaśniczy zabudowany przez firmę Wawrzaszek na podwoziu Scania P360. W jednostce zastąpił 15-letniego Mercedesa Atego 1325. Wyposażony jest między innymi w zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów i autopompę dwuzakresową o wydajności 3200 litrów na minutę. Kosztował 997 tysięcy złotych.

Zakup został współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa wspólnego pogranicza w rejonie Kotliny Jeleniogóskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy”.

Drugi nowy nabytek to samochód ratownictwa technicznego klasy średniej. Zabudowany został na podwoziu Scania P370 przez firmę Szczęśniak. Kosztował 1 mln 657 tys. zł

Na wyposażeniu znajduje się m.in. żuraw o maksymalnym udźwigu 1000 kg przy maksymalnym wysięgu, wyciągarka o napędzie hydraulicznym, generator prądu, agregat prądotwórczy, trzy zestawy narzędzi hydraulicznych firmy Lukas, podpory stabilizacyjne, poduszki pneumatyczne, zestaw pilarek, zestaw PSP-R1, defibrylator, zestaw ratownictwa wysokościowego, platforma ratownicza, wentylator, drabiny, kamera termowizyjna itp.

W ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I’ do Państwowej Straży Pożarnej trafiło 26 takich samochodów.

To długo wyczekiwany samochód w jeleniogórskiej ‘jedynce’. W 2015 roku kierujący SCRt Mercedes Benz 1726/Bronto Saurus jadąc do zdarzenia zjechał z drogi i wpadł do rowu. Wóz został poważnie uszkodzony i nie wrócił już do służby.

Foto. jeleniagora998.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz