Do tej pory w ramach trzech edycji projektu „Dwa wymazy&do bazy” zarejestrowało się ponad 37 000 potencjalnych dawców szpiku, spośród których już 27 zostało faktycznymi dawcami.

Na nowotwór krwi może zachorować każdy. Na szczęście każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 50 rokiem życia może pomóc.

Nowotwór ten atakuje system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Jednym z jego rodzajów jest białaczka. Dla wielu chorych jedyną szansą na normalne życie jest przeszczepienie szpiku, bądź komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Pomimo, iż w Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona dawców, znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. Im więcej dawców, tym więcej szans na uratowanie komuś życia. Jeśli chcesz pomóc zapoznaj się z informacjami, które znajdziesz tutaj.

Do rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych włączyła się również SA PSP mieszcząca się w Krakowie. Z tej okazji Kadeci II Kompanii II plutonu przygotowali film promocyjny, który mówi o akcji. Już 26 listopada kadra, kadeci oraz elewi posłuchają konferencji, po czym będą mogli zarejestrować się do bazy. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy są również mile widziani.

Pamiętaj: nie musisz być strażakiem, aby uratować komuś życie!

Kalendarz akcji rejestracyjnych możecie zobaczyć tutaj.

Tekst na podstawie DKMS.pl

o autorze

Redakcja