W poniedziałek, 24 maja, około godziny 14:40 na skrzyżowaniu, w miejscowości Skarszew (gmina Żelazków) doszło do zderzenia trzech pojazdów: osobowego opla z dostawczym mercedesem oraz ciężarowym samochodem asenizacyjnym. Kilka dni później, kilkanaście kilometrów dalej, na tej samej drodze doszło do kolejnego zdarzenia.


[galeria=1,prawa]Po otrzymaniu informacji przez dyżurnego MSK PSP w Kaliszu o wypadku drogowym w Skarszewie na miejsce natychmiast zostały skierowane dwie jednostki OSP oraz dwa zastępy z JRG 1 Kalisz. Na miejsce zdarzenia jako pierwsi przybyli strażacy OSP KSRG Pólko. Ratownicy natychmiast zabezpieczyli miejsce zdarzenia i przygotowali do użycia sprzęt ratownictwa drogowego. Po chwili na miejsce wypadku dojechały kolejne jednostki oraz pogotowie ratunkowe. Kierowcę wydobyto z pojazdu na szczęście bez użycia narzędzi hydraulicznych. Strażacy wspólnie z ratownikami medycznymi udzielili pomocy poszkodowanemu mężczyźnie, po czym został on zabrany do kaliskiego szpitala karetką pogotowia.

[galeria=3,lewa]Dalsze działania polegały na usunięciu uszkodzonych pojazdów z drogi, sprzątnięciu pozostałości po zderzeniu oraz likwidacji płynów ropopochodnych z jezdni. Droga nr 470 była zamknięta przez blisko 3 godziny. Ruchem kierowała policja oraz strażacy.

Jak się okazało sprawca wypadku – poszkodowany kierowca opla był pod wpływem alkoholu, miał prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

W akcji udział wzięły:

 • SLRd – Peugeot Boxer – OSP KSRG Pólko,
 • GCBA 6/32 – Jelcz 004 – OSP Skarszew,
 • GCBA 4/24 – Star LE 15.227 – JRG 1 Kalisz,
 • SLRd – Iveco Turbo Daily – JRG 1Kalisz

oraz

 • karetka specjalistyczna PR Kalisz
 • Policja

[galeria=4,lewa]Do następnego, zdarzenia na tej samej drodze, doszło w miejscowości Prażuchy Nowe (gmina Ceków – Kolonia) ok. 13 km od miejscowości Skarszew. 28 maja ok. godziny 18:05 doszło do zderzenia osobowej hondy i samochodu dostawczego mercedes. Do wypadku wyjechały dwa samochody z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Kaliszu oraz zadysponowana została OSP KSRG Ceków. Strażacy zastali na miejscu zdarzenia dwa uszkodzone samochody, z których jeden leżał na boku. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i wstrzymali ruch na drodze w obu kierunkach.

[galeria=5,prawa]Strażacy udzielili pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie – kierującej hondą. Gdy na miejsce przybyła karetka pogotowia ratunkowego, ranną przekazano zespołowi ratownictwa medycznego.

Kierowca drugiego samochodu, miał dużo szczęścia, nie odniósł żadnych obrażeń.

[galeria=6,lewa]Następnie działania polegały na kierowaniu ruchem, który po przybyciu Policji odbywał się wahadłowo oraz usunięciu pojazdów z jezdni i pozostałości po wypadku w tym plamy oleju.

W działaniach udział wzięły:

 • GBM 2,5/8 – Star 244 – OSP KSRG Ceków,
 • GCBA 4/24 – Star LE 15.227 – JRG 1 Kalisz,
 • SLRd – Iveco Turbo Daily -JRG 1 Kalisz,
 • karetka specjalistyczna PR Kalisz,
 • Policja drogowa.

Foto: Wojciech Śniegula i Tomasz Nogaj – OSP Pólko
Opis: Wojciech Śniegula/ wojciech.sniegula@remiza.com.pl

o autorze

Redakcja