Wczoraj w siedzibie resortu odbyło się spotkanie wiceministrów Jarosława Zielińskiego oraz Sebastiana Chwałka z kierownictwem służb podległych MSWiA oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w związku z przypadkami występowania „świńskiej” grypy. 

W spotkaniu uczestniczyli szefowie służb: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Biura Ochrony Rządu, a także kierownictwo Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Departamentu Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA.

Tematem spotkania było omówienie sytuacji w związku z przypadkami zachorowań na tzw. świńską grypę. Wskazano, że do licznych tego typu przypadków doszło w Obwodzie Kaliningradzkim, a na Ukrainie 150 osób zmarło w związku z powikłaniami wywołanymi przez grypę.

1-25189

Szefowie RCB oraz Państwowej Straży Pożarnej przedstawili raporty o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Od września 2015 roku w naszym kraju zanotowano prawie 1,5 miliona zachorowań na „zwykłą” grypę (od 16 do 22 stycznia 2016 roku odnotowano ponad 100 tys.), co stanowi nieznaczny wzrost w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym sezonie. Wystąpiły również nieliczne przypadki zachorowań lub podejrzeń zarażenia wirusem „świńskiej” grypy (AH1N1).

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński zwrócił się do dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o monitorowanie, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Wojewodami, sytuacji związanej z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa „świńskiej” grypy.

Szef Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA zarekomendował zachowania profilaktyczne, a szczególnie zadbanie o higienę rąk, unikanie ich kontaktu z twarzą i nieprzebywanie w dużych skupiskach ludzi.

Główny Inspektor Sanitarny zaleca, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych:

  •  zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,
  • przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
  • jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
  •  poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
  •  jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
  • w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
  •  unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,
  • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
  • przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

MSWiA

o autorze

Redakcja