13 października obchodzimy w Polsce Dzień Ratownictwa Medycznego. Wniosek w sprawie wprowadzenia ustawą Dnia Ratownictwa Medycznego został wystosowany przez Polskich Kawalerów Maltańskich.

Święto zostało ustanowione w 2006 roku ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym. 13 października 2006 r. w Wyszkowie odbyły się pierwsze krajowe obchody Dnia Ratownictwa Medycznego.

Według różnych źródeł w Polsce pracuje od 10 do 13 tysięcy ratowników medycznych, a w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne działa 1492 zespołów ratownictwa medycznego, 22 bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz 221 szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). W ubiegłym roku ratownicy wyjeżdżali do zdarzeń ponad 3 miliony razy. (info GUS 2016).

Patronem ratownictwa medycznego jest błogosławiony Gerard – szczególna postać w historii ratownictwa medycznego. Działał w XI wieku w Jerozolimie, tworząc wspólnotę rycerską, która zaangażowała się w niesienie pomocy pielgrzymom i kupcom zmierzającym z Europy do Jerozolimy. Rycerze z tej wspólnoty, nazywani później Rycerzami Szpitala św. Jana z Jerozolimy, budowali wzdłuż szlaku pielgrzymkowego hospicja, które były pierwszymi stacjami ratownictwa medycznego w świecie zachodnim.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl