Każdego dnia dbają o bezpieczeństwo na lotniskach i różnego rodzaju zakładach. Dzisiaj jest również ich święto – strażaków Lotniskowych i Zakładowych Straży Pożarnych.

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, w Polsce funkcjonują 32 Zakładowe Straże Pożarnej, 34 Zakładowe Służby Ratownicze i 14 Lotniskowych Straży Pożarnych/Lotniskowych Służb Ratowniczo – Gaśniczych.

Jedną z bardziej znanych jednostek jest Lotniskowa Straż Pożarna Lotniska Chopina w Warszawie. 

Jednostka została powołana 20 lipca 1948 r. na wniosek Głównego Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej Ministerstwa Komunikacji. W latach 1948 – 1959 LSP funkcjonowała w strukturach Polskich Linii Lotniczych „LOT”, równolegle współpracując z inspektoratem ochrony przeciwpożarowej w ówczesnym Ministerstwie Komunikacji. Po powołaniu w roku 1959 Zarządu Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych, LSP kontynuowała działalność w strukturach organizacyjnych Centralnego Portu Lotniczego. W 1987 roku na mocy ustawy z dnia 23 października utworzono Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, w którego strukturze do dnia dzisiejszego znajduje się LSP.

Obecnie na każdej z czterech zmian służbę pełni 26 strażaków i dodatkowo dwie osoby obsady Fireroom. 

Strażacy mają do dyspozycji różnego rodzaju dwadzieścia pojazdów, w tym osiem samochodów Rosenbauer Panther w wersji 8×8 i 6×6 oraz jedyne w kraju schody samobieżne.

Lotnisko Chopina w Warszawie ma aktualnie dziewiątą kategorię ochrony przeciwpożarowej.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl