W tym roku obchody dnia strażaka zostały podzielone na Wojewódzkie i Miejskie. Dnia 5.05.2009 w Dworze Artusa w samym centrum miasta odbyły się te pierwsze obchody, na które zjechali komendanci wszystkich jednostek pożarniczo-gaśniczych jakie są w województwie Pomorskim. Natomiast dwa tygodnie później (15.05.2009) na terenie JRG-5 w Oliwie nastąpiły miejskie obchody święta jakim jest dzień strażaka.


[galeria=5,prawa]Uroczystości wojewódzkie przebiegły następująco. Na samym początku wprowadzono sztandar i rozpoczęto przemowy, a po nich nastąpiło wręczanie medali i odznaczeń przez komendanta wojewódzkiego bryg. mgr inż. Andrzej Rószkowskiego, a także zastępcę komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej – Janusza Skulicha, w kolejnej części medale wręczył także wojewoda pomorski Roman Zaborowski i Marszałek Województwa Pomorskiego – Jan Kozłowski. Uroczystość poprowadził zastępca komendanta wojewódzkiego mł. bryg. mgr inż. Waldemar Miłejko oraz rzecznik prasowy st. kpt. mgr inż. Tadeusz Konkol.

Miejskie uroczystości miały podobny charakter, rozpoczęły się tak samo od wprowadzenia sztandaru, po czym głos zabrał komendant miejski bryg. Wojciech Prusak, i przystąpiono do kolejnej części, a mianowicie rozdania nagród pieniężnych, jednym z pierwszych którzy odebrali nagrodę byli jednak policjanci z komisariatu III w Gdańsku-Wrzeszczu którzy uratowali człowieka z pożaru w kamienicy przy ul. Kościuszki. Po uroczystościach, rodziny strażaków jak i oni sami udali się na grilla.

Andrzej Jakubiak

o autorze

Redakcja