Jak co roku w ostatnią niedzielę kwietnia swoje święto mają psy ratownicze. W polskich służbach pracuje prawie dwa tysiące psów, z czego około stu czworonogów z ważnymi uprawnieniami to ratownicy w straży pożarnej.
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego został ustanowiony w 2008 roku przez Międzynarodową Organizację Psów Ratowniczych (IRO).
Psy ratownicze posiadają różne specjalności. W Polsce jest to specjalność gruzowiskowa i terenowa, dodatkowo ustalone zostały dwie klasy, klasa 0 uprawnia do kontynuowania szkolenia i przystąpienia do egzaminu i klasa I uprawniająca do uczestniczenia w akcjach ratowniczych.
Czworonożni ratownicy na co dzień pełnią służbę w Specjalistycznych Grupach Poszukiwawczo – Ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych w których funkcjonują GPR / GRS oraz cywilnych grupach poszukiwawczo – ratowniczych.
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Odwiedziliśmy JRG @KGPSP nr 15 w Warszawie, przy której działa specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Poznajcie młodego Rukiego, który przygotowuje się do służby oraz jego opiekuna! #DzieńPsaRatowniczego pic.twitter.com/u0FudnJRAy
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) April 28, 2019
Psy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej JRG @KGPSP nr 15 w Warszawie zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych w terenie otwartym oraz po katastrofach budowlanych. Przedstawiamy Wam Rodosa – psiego weterana, który służył po trzęsieniu ziemi w Nepalu. #DzieńPsaRatowniczego pic.twitter.com/jr2KkXJGuB
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) April 28, 2019