Dzisiaj Światowy Dzień Fotografii

sdr

Dzisiaj, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. Został on ustanowiony, aby uczcić rocznicę wynalezienia dagerotypii.

Dagerotypia to proces fotograficzny, w wyniku którego na metalowej płytce otrzymywany jest unikatowy obraz, zwany dagerotypem. Technika ta została opracowana w latach 20. i 30. XIX wieku przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a i Louisa Jacques’a Daguerre’a, a komercyjnie dostępna od 1839 roku. Był to pierwszy w historii praktyczny proces fotograficzny, a rok 1839 symbolicznie uważany jest za początek praktycznej fotografii.

Z okazji Światowego Dnia Fotografii mamy dla Was kilka rad, które znalazły się w artykule ‘Strażak, a fotografia przy działaniach ratowniczych’ (2013).

  1. Nie przeszkadzaj

To najważniejsza zasada. Nie ma nic gorszego jak utrudnianie działań ratowniczych. Bez względu na rodzaj sytuacji jaką może być: wypadek drogowy, pożar czy nawet ćwiczenia oraz bez względu na skalę zdarzenia – jesteś tylko obserwatorem a utrudnianie pracy służbom ratowniczym może się okazać tragiczne dla osób potrzebujących pomocy.

  1. Słuchaj poleceń

Jeżeli już pojawisz się na miejscu zdarzenia, a teren, na którym prowadzone są działania ratownicze został zabezpieczony oraz strzeżony jest przez policję, poproś funkcjonariusza o możliwość rozmowy z dowódcą prowadzonych działań.

Jeśli będzie mógł to podejdzie, a wtedy możesz zapytać, czy istnieje możliwość wejścia w strefę działań ratowniczych. Jeśli uzyskasz zgodę słuchaj poleceń oraz informacji jakich udzieli Ci dowódca. Wskaże bezpieczne miejsce i powie gdzie możesz przebywać.

Nadal stosujesz pierwszą zasadę. Jeśli nie otrzymasz zgody na wejście do strefy – nie dyskutuj z dowódcą. Wszelkie pyskówki oraz próba „cwaniakowania” działa tylko na Twoją niekorzyść. Wymachiwanie legitymacją prasową kupioną na aukcji też nie wiele da. Identyczna sytuacja ma się w momencie kiedy zostaniesz poproszony o opuszczenie strefy. Wykonaj polecenia i nie dyskutuj z dowódcą. Pamiętaj, że ktoś jest również za Ciebie odpowiedzialny.

  1. Bądź widoczny

Jeśli już znajdziesz się w miejscu gdzie prowadzone są działania ratownicze staraj się być widoczny. Zaopatrz się w kamizelkę odblaskową bez względu na to czy jest dzień czy noc. Pamiętaj, że w zależności od rodzaju sytuacji Tobie również może grozić niebezpieczeństwo. Staraj się tak wykonywać swoją pracę, aby osoba, która umożliwiła Ci wejście na teren działań nie musiała ponieść za to konsekwencji. Szanuj pracę osób, które w tym momencie niosą pomoc.

  1. Nie biegaj szukając sensacji

Jeśli jako fotograf działań ratowniczych nie chcesz zostać nazwany tzw. „hieną”, to jeśli już jesteś świadkiem tragicznych zdarzeń, w szczególności w których śmierć zebrała swoje żniwo, nie fotografuj nachalnie zwłok, a już tym bardziej nie podnoś worka i nie fotografuj tego co się pod nimi znajduje! Bądź opanowany i cierpliwy. Twoim zadaniem jest stworzyć taki przekaz informacji, aby aby całość skłaniała do przemyśleń ich odbiorcy. Pamiętaj, że nie sztuką jest pokazać tylko drastyczne sceny. Pokaż również działania służb ratowniczych.

  1. Nie szkodź ratownikom

Jeśli zdarzy się, że osobom niosącym pomoc (ratownikom czy strażakom) przydarzy się jakaś wpadka, nie rób z tego sensacji. Pamiętaj, że działają oni w dużym stresie oraz pod presją czasu. Warunki nie zawsze są idealne do tego, aby przewidzieć wszystkie okoliczności zdarzenia i nie zawsze jest czas, by zadbać o każdy detal w kwestii przepisów BHP. Osoby te po prostu podświadomie myślą o tym jak najszybciej pomóc potrzebującym, często i zupełnie naturalnie zapominając o sobie.

Exit mobile version