Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zakłada ona wprowadzenie emerytur dla zwierząt, które pełniły służbę w służbach mundurowych.

Autorką nowelizacji jest Katarzyna Piekarska, posłanka Koalicji Obywatelskiej i Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Te zwierzęta służyły państwu, ulegały kontuzjom i narażały się na utratę zdrowia dla naszego bezpieczeństwa. Kiedy przechodzą na zasłużony odpoczynek, państwo musi im się odwdzięczyć – mówi Piekarska w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Według projektu, pies, który służący na przykład w straży pożarnej czy koń policyjny po odejściu ze służby będzie mógł korzystać bezpłatnie z opieki weterynaryjnej, a jego właściciel/opiekun comiesięczny otrzyma dodatek na wyżywienie zwierzaka. Po wejściu w życie ustawy, szczegóły związane z opieką i świadczeniem miałby zostać zawarte w rozporządzeniu przygotowanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Po zakończeniu służby zwierzęta te podlegają procedurze tzw. wybrakowania i często pozostają na utrzymaniu swoich dotychczasowych przewodników. Po ciężkiej pracy są schorowane i wymagają specjalistycznej karmy. Duże koszty spadają na opiekuna, a przecież te zwierzęta swoją pracą przy wykrywaniu narkotyków, bomb, czy odnajdywaniu zaginionych ludzi zapracowały na godną starość – dodaje posłanka.

Piekarska liczy na wsparcie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który na pierwszym posiedzeniu Sejmu zapisał się do Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.  

o autorze

Redakcja/Łukasz