Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Ponad 22 mln zgłoszeń zarejestrowali w ubiegłym roku operatorzy numerów alarmowych pracujący w Centrach Powiadamiana Ratunkowego w całej Polsce. W Europejskim Dniu Numeru Alarmowego 112 z operatorami spotkali się premier Mateusz Morawiecki oraz minister Mariusz Kamiński.

Wykonujecie przepiękną i jakże ważną społecznie pracę. Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Dla zwykłego człowieka ratowanie życia to okoliczność wyjątkowa. W waszym przypadku mierzycie się z takimi doświadczeniami bardzo często. Bez operatorów numeru 112 nie byłoby wielu ocalonych istnień ludzkich – powiedział szef rządu.

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki oraz minister Mariusz Kamiński wyróżnili 34 operatorów numerów alarmowych z całej Polski, którzy ze szczególnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością wypełniają swoje zawodowe obowiązki. Pamiątkowe podziękowania wręczono także kierownikom wszystkich CPR.

W Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – dwa na Mazowszu (w Warszawie i Radomiu) oraz po jednym w pozostałych województwach. Odbierają one połączenia kierowane na numer alarmowy 112 i 997 z obszaru całego kraju. Na stanowisku operatora numerów alarmowych zatrudnionych jest ponad 1300 osób.

W 2019 r. w Centrach Powiadamiania Ratunkowego zarejestrowano ponad 22 mln zgłoszeń przychodzących. W skali kraju to średnio ponad 1,8 mln połączeń miesięcznie i 60 tys. połączeń każdego dnia. CPR przekazały jednostkom Policji, Straży Pożarnej, dyspozytorniom medycznym i podmiotom pomocniczym informacje o ponad 6 mln zdarzeń. Z danych wynika, że najwięcej połączeń zostało zarejestrowanych w miesiącach letnich – w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Najwięcej połączeń alarmowych zarejestrowano w centrach w Katowicach (ponad 2,4 mln zgłoszeń), Poznaniu (ponad 2,2 mln zgłoszeń) i Wrocławiu (ponad 2 mln zgłoszeń). Średni czas oczekiwania na odebranie połączenia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego wynosi 11 sekund.

Niestety, ponad 8,6 mln zgłoszeń (prawie 39 proc. wszystkich) stanowiły zgłoszenia fałszywe. Odsetek zgłoszeń fałszywych w ubiegłym roku zmniejszył się o ponad 3 proc. Jednak w dalszym ciągu jest to ogromna liczba zgłoszeń, dlatego MSWiA i służby stale apelują o nieblokowanie numeru alarmowego 112 – linii, która służy ratowaniu życia i zdrowia.

MSWiA

Exit mobile version