O godzinie 10:05 w szatni na parterze wybucha pożar. W chwilę później zostaje on zauważony, a osoby znajdujące się w szkole słyszą alarmowy dźwięk dzwonka oraz komunikaty słowne mówiące o pożarze. Rozpoczyna się ewakuacja budynku. Jednocześnie informacja przekazana zostaje do straży pożarnej. Na miejsce dysponowane są zastępy z oddalonej o nieco ponad 2 km Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Tak rozpoczęły się ćwiczenia w dniu 28.04.2011 w Zespole Szkół nr 31 w Warszawie.

Gdy po kilku minutach zastępy docierają na miejsce ewakuacja jest już zakończona. Nie ma jednak pewności, czy wszystkie osoby opuściły obiekt. Kierujący działaniem ratowniczym wprowadza do budynku ratowników z linią wężową, celem znalezienia źródła pożaru. Ponadto kolejni strażacy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych przeszukują po kolei wszystkie pomieszczenia i upewniają się, że nikt nie pozostał w środku. Po wejściu do szatni okazuje się, że znajduje się tam nieprzytomna osoba, prawdopodobnie podtruta gazami pożarowymi. Zostaje ona niezwłocznie ewakuowana poza strefę zagrożenia, a więc na zewnątrz budynku. Tam zostaje jej podany tlen i udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc. Po ugaszeniu pożaru pozostaje jeszcze oddymienie pomieszczeń. W tym celu użyte zostają dwa wentylatory osiowe. Po krótkim czasie obiekt jest już gotowy na ponowne rozpoczęcie lekcji.

Te jednak, ku radości wielu uczniów jak również zapewne i nauczycieli nie rozpoczynają się tak szybko. Dyrekcja Zespołu Szkół wraz ze strażakami przygotowała niespodziankę, w postaci pokazu sprzętu ratowniczo – gaśniczego. Po przejściu na boisko przy szkole uczniowie mogli zobaczyć jak również sami wypróbować, w jaki sposób działają urządzenia do podawania wody. Niektórzy chętnie skorzystali z chłodnego prysznica, ponieważ wiosenna pogoda sprzyjała tego typu rozrywkom.

Podobnie jak dyrekcja tak i organizatorzy ćwiczeń byli zadowoleni z ich przebiegu i solidarnie wyrazili wolę, by takie ćwiczenia odbywały się częściej.

Zdjęcia i opis: kpt. Rafał Własinowicz


http://jrg.sgsp.edu.pl/

Wejdź na konto Facebook

o autorze

Redakcja