Jedna osoba zginęła a trzy z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiły do szpitala to bilans pożaru, który wybuchł 28 grudnia w domu opieki społecznej w Fabianowie(powiat pleszewski).

Dyżurny kierowania Powiatowego Stanowiska Kierowania w Pleszewie informację o pożarze otrzymał około godziny 17:10, po szybkiej analizie sytuacji do zdarzenia zadysponował zastępy GBA, SH-24 z JRG Pleszew, GBA, GBM OSP Dobrzyca orazGCBA OSP Kowalew

Jeszcze przed dotarciem na miejsce zastępów gaśniczych personel domu opieki społecznej przystąpił do ewakuacji pensjonariuszek. W miedzy czasie na miejsce przyjechał mieszkający niedaleko oficer pracujący w KP PSP Pleszew, który przejął kierowanie ewakuacją, co znacznie ułatwiło pracę strażaków.

Po przyjeździe na miejsce pierwszych jednostek ustalono, że palą się pomieszczenia na pierwszym piętrze i że z budynku ewakuowano 25 osób a w pomieszczeniach, do których nie można dotrzeć z powodu dużego zadymienia znajduje się 6 osób. Kierujący działaniami nakazał ratownikom przeszukać budynek i wyewakuować zagrożone osoby, jednocześnie rozstawiono podnośnik SH-24, z którego podano prąd piany gaśniczej na palące się pomieszczenia. W tym samym czasie kolejni ratownicy przystąpili do gaszenia pożaru od wewnątrz.&

Po kilku minutach na zewnątrz budynku z zadymionych pomieszczeń wyewakuowano 5 osób, z czego 3 z objawami zatrucia dymem zostały przewiezione do szpitala. W dalszym ciągu poszukiwano jeszcze jedną zaginioną osobę, którą niestety po ugaszeniu pożaru znaleziono w jednym z pomieszczeń strawionych przez ogień. Przyczyny pożaru wyjaśni policyjne dochodzenie.

Źródło: KP PSP Pleszew, OSP Dobrzyca

o autorze

Redakcja