35-lat temu podczas działań ratowniczo-gaśniczych, gdzie doszło do eksplozji gazu przy stacji paliw w Goteborgu, szwedzki strażak Lesse Gustavson został poważnie poparzony – stracił włosy, brwi i uszy.

Jego przyjaciel Björn Natthiko Lindeblad, z okazji 60-urodzin Lesse postanowił umieścić zdjęcie strażaka na tablicy na Facebooku, życząc mu wszystkiego najlepszego, dołączając przy tym wzruszające słowa. Podkreślił także, że jego przyjaciel był dla niego zawsze wzorem heroizmu i pokonywania wszystkich przeciwności losu.

Facebook usunął zdjęcie wraz z opisem. Po ponownym dodaniu tego samego zdjęcia z treścią dzień później – również zostało usunięte przez administratorów. Podczas trzeciej próby, w której zachęcał innych do udostępnień zdjęcia wraz z protestem dotyczącym polityki Facebooka odnośnie zdjęć osób poparzonych (polityka Facebooka w takim samym stopniu klasyfikuje i neguje zdjęcia propagujące seks i rasizm, jak zdjęcia poparzonych osób) – zablokowano mu konto.

Björn Natthiko Lindeblad dotarł także do innych poparzonych osób, którym Facebook usunął zdjęcia. W odpowiedzi na apel mężczyzny fotografia udostępniona została ponad 30 tysięcy razy i uzbierała niemal 4 tysiące komentarzy oraz 26 tysięcy reakcji. Dopiero wtedy administracja zwróciła uwagę na problem i wydała oświadczenie, w którym napisano, że zdjęcie zostało usunięte przez pomyłkę i że przepraszają za błąd, który leży po ich stronie. Ponadto przywrócono możliwość oglądania zdjęcia.

o autorze

Redakcja