W dniach 7-9 czerwca w Kołobrzegu odbył się 36. Finał Centralny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” organizowany pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W turnieju brali udział laureaci pierwszego i drugiego miejsca eliminacji wojewódzkich. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych tj. szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

Tuniej rozpoczął się w piątek 7.06.2013r. Każdy uczestnik został zakwaterowany w internacie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewnicza przy ulicy 1 Maja 47 w Kołobrzegu. Następnie o godzinie 17 odbyła się wspólną obiadokolacją, a po niej zwiedzanie portu i rejs statkiem „na zachód słońca”.

Następnego dnia z samego rana uczestnicy udali się na śniadanie, aby o godzinie 8 napisać test z wiedzy pożarniczej składający się z 40 pytań na rozwiązanie których mieli 60 minut. Po teście wszyscy w czterech zorganizowanych grupach podąrzyli zwiedzać Kołobrzeg. Około godziny 13.30 przyszedł czas na pokazy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, która zaprezetowała możliwości swojej nowoczesnej jednostki pływajacej, a także sposoby ratowania rozbitków. Po pokazach nadszedł czas na obiad, i przejście do Komendy Powiatowej PSP na zadania praktyczne do których zakwalifikowało się po 5 osób z każdej kategorii wiekowej.

Uczestnicy mieli za zadanie m.in rozpoznać sprzęt strażacki, zbudować linię główną i gaśniczą, a także udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. W przerwach pomiędzy zadaniami praktycznymi uczestnicy mieli okazję przyglądać się pokazom straży granicznej i strażaków z komendy PSP w Kołobrzegu oraz skorzystać z gościnności strażaków i zjeść bigos lub kiełbase z grila. I tak zakończył się drugi dzień zmagań uczestników konkursu.

W ostatnim dniu zmagań uczestnicy wzieli udział w mszy św. o godzinie 8.30, a po niej udali się na Finał Ustny w którym każdy z finalistów miał odpowiedzieć na dwa pytania. Finał wyłonił zwycięzców konkursu,a ostateczne wyniki wyglądały tak:

Kategoria Szkoła Podstawowa:

I miejsce- Patrycja Sobantka woj. Łódzkie

II miejsce- Adrian Świrszcz woj. Lubelskie

III miejsce- Marek Dytko woj. Lubuskie

IV miejsce- Jan Chyczyński woj. Małopolskie

V miejsce- Mateusz Szost woj. Łódzkie

Kategoria Szkoły Gimnazjalne

I miejsce- Justyna Kowalczewska woj.Zachodniopomorskie

II miejsce- Patryk Filipczyk woj. Śląskie

III miejsce- Anna Grądzik woj. Mazowieckie

IV miejsce- Piotr Wybult woj. Opolskie

V miejsce- Piotr Ordon woj. Podkarpackie

Kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne

I miejsce- Mateusz Gil woj.Świętokrzyskie

II miejsce- Wojciech Brachaczek woj. Śląskie

III miejsce- Mateusz Kuzik woj. Łódzkie

IV miejsce- Piotr Puton woj. Mazowieckie

V miejsce- Krzysztof Woźniak woj. Mazowieckie

Następnie nastąpił czas na wręczenie nagród i gratulacje.

Zwyciężcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

&

&

Fotorelacja: Michał Kępa

o autorze

Redakcja