Pod koniec ubiegłego roku do Ochotniczej Straży Pożarnej w Justynowie trafił fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy.

Pod zabudowę samochodu wykorzystano trzyosiowe podwozie Volvo FMX 6XR z silnikiem o mocy 450 koni mechanicznych, automatyczną skrzynią biegów, napędem 6×6 i kabiną jednomodułową, dwudrzwiową w układzie siedzeń 1+2.

Nadwozie wykonane w całości z materiałów kompozytowych. Ma siedem skrytek sprzętowych – po trzy z każdej strony i jedną z tyłu, zamykane są żaluzjami aluminiowymi.

Wóz wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 9200 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 900 litrów, dwuzakresową autopompę A32/8-4/40 o wydajności 3500 l/min przy ciśnieniu 8 bar i 450 l/min przy ciśnieniu 40 bar, działko wodno-pianowe DWP 32, 60-metrową linię szybkiego natarcia, prądownice, węże, drabinę dwuprzęsłową, motopompę itp.

Oświetlenie w całości wykonane w technologii LED.

Kosztował 1 mln 40 tysięcy złotych, środki pochodziły z budżetu gminy Andrespol i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Foto. Sebastian Komorowski

o autorze

Redakcja/Łukasz