Funkcjonariuszki PSP zachęcają do badań cytologicznych

foto. KW PSP Rzeszów

Funkcjonariuszki z podkarpackiej straży pożarnej zachęcają do badań cytologicznych. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Komendą Wojewódzką PSP w Rzeszowie zachęca kobiety do wzięcia udziału w programie profilaktyki raka szyjki macicy.

Program kierowany jest do populacji kobiet w wieku od 25 do 64 lat (do 31 października 2023 był to przedział wiekowy od 25 do 59 lat) – przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia. Badania będą przeprowadzane 1 raz na 3 lata. Więcej >tutaj<

Rak szyjki macicy jest w skali świata czwartym pod względem częstości występowania, w Europie co 18 minut z jego powodu umiera jedna kobieta; co roku około 3,5 tys. Polek słyszy diagnozę – nowotwór! Połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zgłosiła się do lekarza zbyt późno.

W Państwowej Straży Pożarnej kobiet jest ponad dwa tysiące kobiet, z czego ponad tysiąc to funkcjonariuszki. Natomiast w Ochotniczych Strażach Pożarnych jest ich ponad 60 tysięcy, część z nich bierze udział w działaniach.

Exit mobile version