Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Kielcach odbyło się otwarcie ofert w przetargu na dostawę ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla KM PSP Kielce.

Przedmiotem postępowania jest dostawa ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego ze zwiększonym potencjałem do ratownictwa drogowego. Wymagane jest podwozie z napędem 4×4, silnikiem o mocy min. 235 kW, automatyczną skrzynię biegów i kabiną brygadową. Zabudowa wykonana z materiałów odpornych na korozję.

Samochód musi być wyposażony w zestaw narzędzi hydraulicznych oraz sprzęt, który został podzielony na grupy: wyposażenie indywidualne i środki ochrony indywidualnej, pompy pożarnicze, armatura i osprzęt pożarniczy, sprzęt ratowniczy dla straży pożarnej (drabiny, linki), narzędzia ratownicze, pomocnicze i osprzęt, podręczny sprzęt gaśniczy, sorbenty i neutralizatory, sprzęt oświetleniowy, sygnalizacyjny i łączności, sprzęt ratownictwa medycznego i osprzęt pomocniczy. 

W wyznaczonym terminie do zamawiającego wpłynęła tylko oferta firmy Moto-Truck, która wyceniła wykonanie zamówienia na 1 505 520 zł brutto. Oferta przekracza budżet o ponad 215 tysięcy złotych, Komenda chciała wydać 1 290 000 zł.

Być może jednym z powodów tak wysokiej ceny są kontrowersyjne zapisy w specyfikacji dotyczące sprzętu hydraulicznego, w kilku punktach opisują one konkretne produkty jednej firmy. Całkiem możliwe, że gdyby „zamawiający” dopuścił innych producentów oferta byłaby niższa.

o autorze

Redakcja