Firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej opracowała i wyprodukowała ciężki samochód proszkowy z modułem CO2, w 2016 roku trafił na wyposażenie Zakładowej Straży Pożarnej ANWIL S.A we Włocławku.

Pod zabudowę posłużyło dwuosiowe podwozie Scania R370 4×2 z kabiną dzienną w układzie siedzeń 1+1+1, jego jednostkę napędową stanowi 6-cylindrowy wysokoprężny silnik o mocy 370 KM spełniający normę Euro 6.

anvil 2

Nadwozie wykonane zostało z materiałów z odpornych na korozję – stali nierdzewnej i aluminium, spawanych w osłonie gazów obojętnych. Posiada dziewięć skrytek sprzętowych, po cztery z lewej i prawej strony oraz jedną z tyłu, zamykane są żaluzjami wodno- i pyłoszczelnymi. Dach zabudowy wykonany w formie podestu roboczego, pokryty jest aluminiową blachą ryflowaną.

anvil 1

Na wyposażeniu znajduje się instalacja proszkowa i agregat proszkowy składająca się z dwóch niezależnych zbiorników na proszek gaśniczy, każdy o pojemności 1500 kg, działka proszkowego o wydajności 20 – 40 kg/s oraz jednej 25-metrowej linii gaśniczej proszkowej na zwijadle zakończoną prądownicą proszkową o wydajności 5 kg/s.

Agregat śniegowy CO2 to osiem 30-kilogramowych butlami, śniegowa linia gaśnicza o długości 40 m zakończona prądownicą śniegową oraz dodatkowe zwijadło z wężem o długości 40m zakończone złączem do ewentualnego przedłużenia linii gaśniczej.

anvil 3

Sygnalizacja świetlna wozu: belka zespolona, dwie lampy kierunkowe z przodu i jedna lampa z tyłu.

W ostatnich latach firma Szczęśniak dostarczyła Zakładowej Straży Pożarnej ANWIL S.A trzy ciężkie samochody ratowniczo – gaśnicze na podwoziu Scania.

o autorze

Redakcja/Łukasz