Tragicznie wyglądający wypadek wydarzył się 27 września, późnym wieczorem, około godziny 22:30 na ul. Elbląskiej (fragment trasy E7).Tuż za ulicą Michałki, samochód ciężarowy marki MAN, jadący w kierunku Przejazdowa, na łuku drogi z nieznanych przyczyn wpadł w poślizg i sunąc bokiem przebił się przez barierkę ochronną w wyniku czego ciągnik siodłowy znalazł się w kanale, który płynie poniżej.

W momencie, kiedy ciężarówka marki MAN wpadała w poślizg, z przeciwnego kierunku, do centrum jechał ciągnik siodłowy marki Volvo z cysterną wypełnioną gazem. Kierowca cysterny widząc sytuację zaistniałą na drodze, natychmiast zaczął manewr nagłego hamowania, co doprowadziło do tego, iż pojazd, który prowadził wpadł w poślizg i uderzył w MAN-a. Ostatnim uczestnikiem stłuczki był samochód marki Volkswagen, którego kierowca nie reagując w porę wbił się prosto pomiędzy dwie rozbite ciężarówki znajdujące się na środku drogi. Na całe szczęście nie doszło do rozszczelnienia zbiorników ani tego z gazem, ani baków z paliwem.

[galeria=3,lewa]Ranny został kierowca samochodu osobowego, który został odwieziony doszpitala. W tym samym czasie policja skierowała ruch na objazd przez dzielnicę Olszynkę w obu kierunkach. Trasa była zamknięta aż do ok. 2:45 w nocy ze względu na potężny rozmiar wypadku, a także
najtrudniejszą operacje wyciągnięcia ciężarówki z kanału. W akcji użyto następujących sił i środków:

JRG-1 Gdańsk Wrzeszcz:

  • Volvo FL10 – SCRD (301[G]49)
  • Mitsubishi L200 – SLOp (301[G]90)

JRG-2 Gdańsk Śródmieście:

  • Mercedes Atego – GBA 2,5/16 (302[G]21)
  • Iveco – SLRt 1/1 (302[G]43)

– Star 1142 – GBA 2/2 (304[G]21) z JRG-4.
– Renault Kangoo – SLOp (300[G]90) z KM-PSP.
– Karetka pogotowia.
– Trzy radiowozy policyjne.
– Nadzór Ruchu – ZKM Gdańsk.

Podziękowania dla strażaków i dowódcy akcji za możliwość dokumentacji zdarzenia.

Andrzej Jakubiak

o autorze

Redakcja