1 czerwca 2020 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Gdańsku przy ul. Beniowskiego 7 odbyło się otwarcie sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz przekazanie sprzętu Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej GDAŃSK, dofinansowanego przez Fundację LOTOS.

W uroczystości udział wzięli Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska, Wiesław Labuda – Prezes Zarządu Fundacji LOTOS, st. bryg. Piotr Socha – Pomorski Komendant Wojewódzki PSP oraz st. bryg. Adam Jastrzębski – Komendant Miejski PSP w Gdańsku.Gdańska sala edukacyjna została zrealizowana w ramach rządowego programu „Bezpieczna +” oraz dzięki wsparciu Miasta Gdańska, Fundacji LOTOS, wielu gdańskich firm oraz Komendy Głównej PSP. Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa uczniów poprzez kształtowanie ich wiedzy i świadomości na temat zagrożeń zewnętrznych, a także rozwijanie umiejętności zachowania się w razie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Na realizację tego projektu, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku przygotowano część pomieszczeń, w których zaaranżowano pokój dzienny, kuchnię, szatnię oraz łazienkę.

W sali edukacyjnej dzieci  mogą zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki pożarowe, a także bezpiecznie sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi rozwija się pożar.Gdańscy strażacy zyskali miejsce, w którym odbywać się będą profesjonalne zajęcia szkoleniowe, w trakcie których dzieci dowiedzą się m.in. jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem) i jak skutecznie wezwać służby ratownicze. Uczestnicy będą mieli możliwość praktycznej nauki udzielania pierwszej pomocy dzięki specjalistycznym trenażerom, a także zapoznania się ze sprzętem strażackim, urządzeniami przeciwpożarowymi oraz z praktyczną obsługą gaśnic przy użyciu trenażera pożarowego. Uczniowie wraz z opiekunami będą obserwować działanie czujki dymu i czadu, która ostrzega przed tym niewidocznym, toksycznym gazem. 

W części zaadaptowanej na kuchnię strażacy zademonstrują i wyjaśnią dlaczego niewłaściwe użytkowanie kuchenki może być źródłem pożaru. Podczas zajęć przećwiczona zostanie ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

Dzięki zaangażowaniu sponsorów gdańska sala jest pierwszą w województwie pomorskim, w której wykorzystywany jest tzw. mapping, czyli aplikacja, dzięki której obrazy ścienne są wprowadzone w ruch, co w sposób realistyczny pozwala zobrazować środowisko pożarowe. Animacja pod mapping z elementami dźwiękowymi daje możliwość obserwacji jak wygląda pomieszczenie w czasie pożaru.Kolejną atrakcją jest nowoczesny multimedialny projektor, a także możliwość skorzystania z aplikacji wykorzystujących gogle VR, które w wirtualnym świecie uczą prawidłowych zachowań w czasie pożaru. Całość tworzy bardzo interesujący efekt, co sprawia, że sala edukacyjna mocno działa na wyobraźnię dzieci i młodzieży szkolnej.

W 2018 roku na realizację zadania z budżetu państwa na remont pomieszczeń wydatkowano 60 tys. zł.  W roku ubiegłym Miasto Gdańsk przeznaczyło 30 tys. zł, a Komenda Miejska PSP w Gdańsku w ramach własnego budżetu 30 tys. zł. W roku 2020 dzięki darowiźnie Fundacji LOTOS w wysokości 50 tys. zł, środkom Miasta Gdańska w kwocie 20 tys. zł oraz środkom finansowym pochodzącym z wpływów z firm ubezpieczeniowych, tj. 21,82 tys. zł przekazanych przez Komendanta Głównego PSP projekt został dokończony. Otwarcie sali edukacyjnej, dnia 1 czerwca, to prezent dla dzieci i młodzieży z okazji ich święta, Dnia Dziecka. Prezent z którego, mamy nadzieję, już wkrótce zaczną intensywnie korzystać, podnosząc bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin.

Podczas spotkania odbyło się także przekazanie wyposażenia Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej GDAŃSK, ufundowanego przez Fundację LOTOS. W 2019 roku kwota dofinansowania wyniosła 85 tys. zł, dzięki której zakupiono wyposażenie indywidualne dla ratowników SGPR, torby i worki transportowe, plecaki taktyczne, kombinezony do działań krajowych oraz zagranicznych, latarki, śpiwory, karimaty, hełmy i buty specjalne, ubrania wiatrochronne, ubrania polarowe, bieliznę termoaktywną oraz apteczki osobiste. W 2020 roku przy wsparciu Fundacji LOTOS w kwocie 110 tys. zł, gdańska grupa otrzymała kamerę wziernikową Searcham 3000 oraz kamerę termowizyjną Scott V 320. Warto dodać, że dzięki wsparciu Fundacji LOTOS, także Komendy Powiatowe PSP w Nowym Dworze Gdańskim i Wejherowie doposażyły się w specjalistyczny sprzęt. Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Gdańskim dzięki dofinansowaniu Fundacji w wysokości 15 tys. zł zakupiła łódź motorową, a Komenda Powiatowa PSP w Wejherowie doposażyła się w łódź motorową z przyczepą przy dofinansowaniu Fundacji w kwocie 40 tys. zł.

Zrealizowany projekt był możliwy dzięki wieloletniej współpracy pomiędzy Komendą Wojewódzką PSP, Komendą Miejską PSP w Gdańsku oraz Fundacją LOTOS. Na przestrzeni ubiegłych lat Fundacja w istotny sposób wspierała różne ośrodki PSP, a w tym konkretnym przypadku pomoc dotyczy działalności prewencyjnej i edukacyjnej dzieci i młodzieży szkolnej. Jesteśmy przekonani, że otrzymane wsparcie Fundacji LOTOS wpłynie na zwiększenie świadomości o bezpieczeństwie oraz na zwiększenie skuteczności prowadzonych działań poszukiwawczo-ratowniczych na terenie województwa pomorskiego, kraju oraz poza granicami Polski. Realizacja projektu jest niezwykle ważna dla pomorskich strażaków.

Opracowanie: st. kpt. Karina Stankowska – KW PSP Gdańsk

o autorze

Redakcja