Dzisiaj w siedzibie w Gdańsku odbyła się narada szefowej rządu z wojewodami i uroczyste wręczenie nagród strażakom PSP, OSP i policjantom.

Premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak wzięli udział w naradzie z wojewodami, głównym tematem był stan usuwania skutków nawałnic. Na spotkaniu podane zostały szacunkowe straty w budynkach, głównie gospodarczych i mieszkalnych, które zostały poniesione w poszczególnych województwach.

To jest ok 200 mln zł w województwie kujawsko-pomorskim, 27 mln w województwie pomorskim i 38 mln w województwie wielkopolskim. To są już wyszacowane kwoty, które będą wypłacane tym, którzy utracili swój dobytek, utracili mienie, mają uszkodzone budynki. Przystępujemy w tej chwili do tego, aby jak najszybciej były odbudowane budynki, przede wszystkim mieszkalne – oświadczyła premier.

Po naradzie Beata Szydło wręczyła nagrody strażakom Państwowej Straży Pożarnej i Policjantom, a druhowie z 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymali promesy na sprzęt pożarniczy.

Ratowaliście ludzkie życie, mienie, dobytek. Pojawialiście się w miejscu gdzie ludzie tracili wszystko to, co mieli i byliście nosicielami otuchy i nadziei. Dziękujemy wam za to choć wiemy, że ta służba się jeszcze nie skończyła – powiedziała.

Podziękowała również policjantom, żołnierzom i mieszkańcom, którzy nieźli pomoc w czasie usuwania skutków nawałnic.

Foto. KPRM

o autorze

Redakcja/Łukasz