Jak co roku tak i w tym, tradycyjnie dla mieszkańców i turystów tej części miasta organizowany jest pokaz służb ratunkowych. Dotyczy on zawsze aktualnego tematu – powrotów z wakacji. Tym razem ochotnicy z Gdańska Sobieszewo i OSP Pruszcz Gdański oraz ratownicy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare” udali się do wypadku na placu przed jednym z kościołów parafialnych w Gdańsku Sobieszewie.

[galeria=6,prawa]Po przyjeździe na miejsce służb ratunkowych okazało się, że dwa auta były wbite w drzewo na przystanku autobusowym, a obok niego leży poszkodowany chłopak i jego trzymiesięczna siostra. Natychmiast przystąpiono do akcji ratunkowej. Pierwsze działania polegały na szybkim rozpoznaniu liczby poszkodowanych i ich urazów. Dowodzący akcją ratownicy podjęli decyzję o ewakuowaniu poszkodowanych w jeden punkt zbiorczy i odwożenie osób na łodzie ratunkowe. Najciężej ranną osobę odtransportowano do szpitala śmigłowcem. Łącznie siedem osób trafiło do gdańskich szpitali. Niestety, jedna osoba zginęła na miejscu.

[galeria=15,lewa]Kilkanaście minut po 18-stej nad okolicą zrobiło się czarno i było już wiadomo, iż kolejna część się nie odbędzie. W chwili transportowania ostatniego poszkodowanego nad Sobieszewem przeszła potężna nawałnica z potężnymi wyładowaniami, a ulice zamieniły się w rzeki po same krawężniki na dobrych paręnaście minut.

Deszcz skutecznie przegonił także licznie zgromadzonych widzów pokazu (około 900 osób), a jeden z wozów strażackich ugrzązł i do jego wyciągnięcia użyto ciągnika rolniczego. Następnie wszyscy uczestnicy zebrali się w strażnicy OSP Sobieszewo na podsumowanie pokazu i wspólnego grilla. Bardzo szybko zapadła decyzja – będą kolejne pokazy. Tego dnia pokazy nie były jedyną atrakcją festynu ratowniczego. Przybyli turyści i mieszkańcy mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, zjeść strażacką grochówkę.


Pomocy w organizacji festynu udzielili: Parafia pw MB Saletyńskiej, GAK Wyspa Skarbów, VII KP Gdańsk-Stogi, Centrum Hotelowo-Konferencyjne „ALMA”, Państwo Kaczmarek z Gdańska-Sobieszewa i Delta Service – przedstawiciel marki Holmatro.

Andrzej Jakubiak

o autorze

Redakcja