Wczoraj, 1 – go kwietnia przed godziną piątą rano na zjeździe z ul. Elbląskiej w kierunku trasy Sucharskiego ciągnik siodłowy wraz z naczepą na której znajdowały się części do mebli stracił panowanie nad pojazdem, w ułamku sekund mieszkańców pobliskich domów na osiedlu Rudniki obudził wielki huk. Kabina ciężarówki wraz z naczepą wbiła się w obustronne barierki oddzielające kierunki ruchu, a na koniec uderzyła w latarnię. Mieszkańców obudziły także nadjeżdżające służby ratunkowe.

[galeria=14,prawa]Na miejscu jako pierwszy zjawił się zastęp samochodu lekkiego ratownictwa technicznego z JRG-2. Kierowca miał obie nogi zakleszczone miedzy barierkami a kabiną. Do pomocy przyjechał ciężki wóz ratowniczy z JRG-1 we Wrzeszczu, dzięki któremu udało się wydobyć po 40 minutach poszkodowanego. 29-letniego mieszkańca Grudziądza odwieziono do szpitala gdzie po paru godzinach zmarł.

Strażacy, którzy pozostali na miejscu mieli nie lada problem – wrak ciężarówki. Ukształtowanie terenu sprawiło, że samochód do ratownictwa ciężkiego drogowego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 nie poradziłby sobie – jedyna nadzieja to dźwig, którego trzeba było zadysponować na miejsce. Do tego czasu ten odcinek drogi został wyłączony z ruchu co spowodowało spore utrudnienia w okolicy.

[galeria=18,lewa]Kiedy już wszyscy ochłonęli, a technicy skończyli pracę około 10-tej padła informacja że za trzy godziny przyjedzie dźwig. Do tego czasu trwał przeładunek towaru. Równo o 13-tej na miejscu zjawił się 80 tonowy dźwig, któremu podniesienie ciężarówki sprawiło raptem 15 minut. Po czym rozpoczął się trzeci ostatni etap wypadku – porządki. Ponad godzinę zajęło sprzątanie okolicy po czym ciężarówka odjechała na sztywnym holu. Wtedy można było już umyć ulicę zasypaną sorbentem i resztkami pojazdu. Parę minut po 15-tej otworzono ruch na tym odcinku. Przyczynę wypadku określa się jako nadmierną prędkość, w tym miejscu jest ograniczenie do 40 km/h.

Na miejsce zadysponowano następujące siły i środki:

JRG-1 Gdańsk Wrzeszcz:

  • Mercedes Bronto – SCRT+Rchem (301[G]43)
  • Volvo FL10 – SCRD (301[G]49)

JRG-2 Gdańsk Śródmieście:

  • Mercedes Atego – GBA 2,5/25 (302[G]21)
  • Iveco – SLRt 1/1 (302[G]43)
  • Mitsubishi L200 – SLOp (302[G]90)

W imieniu moim i redakcji portalu rodzinie zmarłemu kierowcy składamy najszczersze kondolencje.

Andrzej Jakubiak

o autorze

Redakcja