W dniu 7 maja 2012 roku po godzinie 13:25 w mieszkaniu zlokalizowanym na IX piętrze wieżowca przy ulicy Żwirki i Wigury 3E na gdańskiej dzielnicy Zaspa wybuchł pożar, który zakończył się tragicznie. Na miejsce wysłano 7 zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i nr 5 Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, policję, trzy karetki pogotowia ratunkowego oraz ekipy pogotowia energetycznego i gazowego.

Strażacy po dotarciu na miejsce zdarzenia natychmiastowo przystąpili do działań ratowniczo-gaśniczych. W stronę palącego się mieszkania, po schodach ruszyły dwie roty strażaków. Kolejni ratownicy rozpoczęli działania z drugiej strony wieżowca, gdzie rozstawiono drabinę z JRG-1 PSP w Gdańsku.

W wyniku podjętych działań ogień w mieszkaniu szybko został opanowany. Z mieszkania ewakuowano dwie osoby poszkodowane. Podjęto czynności resuscytacyjne. Po dotarciu do poszkodowanych zespołów ratownictwa medycznego u jednej z osób stwierdzono zgon. Druga osoba w stanie ciężkim przewieziona została do Klinicznego Oddziału Ratunkowego mieszczącego się w Centrum Medycyny Inwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Niestety i w tym przypadku czynności resuscytacyjne nie przyniosły rezultatów. Z miejsca została zabrana jeszcze jedna z osób poszkodowanych, która była w ogólnym szoku.

Działania ratownicze trwały jeszcze przez pewien czas. Mieszkanie w którym doszło do pożaru uległo całkowitemu zniszczeniu. Zniszczeniu też uległa elewacja wieżowca. Przyczyny pożaru bada policja.

(Zdjęcia i relacja – Chosse)

Więcej zdjęć na stronie www.chosse.rox.pl

o autorze

Redakcja