W dniu 21 Grudnia 2009 na skrzyżowaniu ul. Okopowej i Podwala Przedmiejskiego w samym centrum Gdańska ok. godz. 14:25 doszło do zderzenia ciężarówki i tramwaju. Tramwaj linii 8 w kierunku Stogów wjechał w ciężarówkę marki DAF.

Do akcji natychmiast wysłano dwa zastępy z JRG-2. W związku z paraliżem Podwala Przedmiejskiego i utrudnionego dojazdu dyżurny MCPR PSP Gdańsk zadysponował SCRT z JRG-1 we Wrzeszczu i Volvo GBA z JRG-3 z gdańskiej Oruni. Jak podał kpt. Tadeusz Konkol z komendy wojewódzkiej, ranne zostały dwie osoby. Byli to: pasażerka tramwaju oraz kierowca ciężarówki. Ich stan określa się jako ciężki. Motorniczy tramwaju został wyciągnięty z kabiny i opatrzony na miejscu. Odniósł tylko lekkie obrażenia.

[galeria=10,lewa]W tym czasie na miejsce przybyli strażacy, którzy mieli za zadanie zebrać rozlany olej napędowy z baku ciężarówki. Służby ZKM Gdańsk wyciągnęły rozbity tramwaj i postawiły go na szynach po wykolejeniu. Podczas tych czynności na całym skrzyżowaniu stanęły tramwaje i przez ponad 15 minut na miejscu wypadku panował chaos. Tramwaje linii 8 i 13 w kierunku centrum kursowały przez ul. Armii Krajowej, 3-go Maja i Hucisko, zaś tramwaje linii 6 i 2 w kierunku dworca kursowały na Przeróbkę w celu zawrócenia. Na miejsce ściągnięto także ciężki samochód ratownictwa drogowego z JRG-1 we Wrzeszczu. Miał on za zadanie przeciągnięcie ciężarówki na przystanek tramwajowy przy ul. Armii Krajowej.

Sama akcja ze względu na swój rozmiar trwała ok. trzech godzin. Na głównym ciągu komunikacyjnym Podwala Przedmiejskiego jak i Armii Krajowej korki sięgały ponad kilometr. Do akcji użyto następujących sił i środków:

JRG-1 Gdańsk Wrzeszcz

  • Mercedes Bronto – SCRT (301[G]43)
  • Volvo FL10 – SCRD (301[G]49)

JRG-2 Gdańsk Śródmieście

  • Mercedes Atego – GBA (301[G]22)
  • Iveco – SLRd (301[G]43)
  • Mitsubishi L200 – Slop (301[G[90)

– Volvo FL4XR3 – GBA z JRG-3 Gdańsk Orunia, trzy radiowozy policyjne, w tym dwa Nadzoru Ruchu z ZKM Gdańsk, dźwig na podwoziu Stara z ZKM Gdańsk i wóz sieciowy.

Podziękowania dla kpt. Erwina Mazura, dowódcy JRG-2 oraz centrali ruchu ZKM Gdańsk za możliwość dokumentacji zdarzenia.

Korzystając z okazji – Wszystkim strażakom, pasjonatom, a także pracownikom straży pożarnej składam życzenia wesołych świąt, radości z pracy i spokoju. Pragnę także złożyć wszystkim redaktorom w tym naczelnym portalu – owocnej pracy, a użytkownikom radości z oglądania serwisu. Szczęśliwego Nowego Roku!

Opis i fotografie: Andrzej Jakubiak

o autorze

Redakcja