W sobotę (07.03.2009) około godziny 14-stej policjanci z komisariatu na Piwnej otrzymali zgłoszenie o możliwym zgonie w mieszkaniu na jednym z pięter kamienicy przy ul. Długi Targ. O pomoc poproszono strażaków z JRG-2 ,którzy udali się na miejsce Starem SH-18 oraz Iveco – SLRt. Okazało się, że podnośnik jest za niski – ale to nie koniec wrażeń …

Na miejsce wezwano drabinę z JRG-1 we Wrzeszczu, która bez problemów sięgnęła danego piętra. Na szczęście najgorsze przepuszczenia ratowników się nie sprawdziły. Kiedy wydawało się że akcja jest zakończona, a samochód drabina już cofała – pech nie odpuścił. Tylne koło pojazdu strażackiego zapadło się pod deptak, który jest najsłynniejszych w Europie i odwiedzany przez miliony turystów.

[galeria=10,prawa]Na miejsce przyjechał dowódca z Komendy Miejskiej, który podjął decyzje o wyciąganiu wozu za pomocą ciężkiego samochodu ratownictwa drogowego z JRG-1 we Wrzeszczu. Cała akcja była dość nietypowa i przez cały czas trwania przyglądało się jej wielu gdańszczan i turystów którzy uwieczniali zdarzenie telefonami i aparatami.

Na miejscu czynności i działania prowadziły następujące Siły i Środki:

  1. JRG-1 Gdańsk Wrzeszcz:


  • Volvo FL10 – SCRD (301 [G] 49),
  • Iveco – SD37 (301 [G] 51),
  • Polonez – SLOp (300 [G] 93).

2.& JRG-2 Gdańsk Śródmieście:


  • Iveco – SLRt 1/1 (302 [G] 43),
  • Star 200 – SH18 (302 [G] 53).


Podziękowania dla Tomasza „Tomek_gda” Nersa za pierwszą część akcji którą uwiecznił i dla dh. Marcina „StrazakPsc” Karnowskiego z OSP Pszczółki za część drugą tej nie typowej akcji.

o autorze

Redakcja