W ręce gdańskich strażaków trafiły nowoczesne zapory przeciwpowodziowe wielokrotnego użytku i ładowarki do piasku. Zakup ten jest wart 90 tys. zł. Ma służyć do zabezpieczania Gdańska przed powodziami. Sprzęt sfinansowany został z budżetu miasta.

Przekazane strażakom zapory mają służyć do ochrony przed zalaniem miasta. Mogą być stosowane również jako uzupełnienie istniejących zabezpieczeń (np. wałów przeciwpowodziowych) w przypadku możliwości przelania się przez nie wody i ich przerwania. Zapory te pozwalają również zabezpieczyć pojedyncze obiekty, np. budynki mieszkalne, ujęcia wody, oczyszczalnie, stacje paliw itp. Mogą też być wykorzystywane do budowy niewielkich zbiorników retencyjnych, czy zbiorników wodnych do celów przeciwpożarowych.

Ładowarki do piasku to specjalne maszyny, które są w stanie załadować do 900 worków na godzinę. Ich użycie podczas walki z powodzią znacznie usprawnia i przyśpiesza działania strażaków i innych służb zabezpieczających.

– Klimat się zmienia. Coraz częściej występują huraganowe opady deszczu. Trzeba mieć sprzęt, który ułatwi szybkie reagowanie na lokalne podtopienia – tłumaczy lokalnemu portalowi Trójmiasto.pl Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

– Może spiętrzać napływającą wodę do wysokości 60 centymetrów. Ponadto jest to zapora wielokrotnego użytku, którą składa się i&suszy, po czym można z&niej korzystać podczas kolejnych akcji – wyjaśnia mł bryg. Jacek Noga z&Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w&Gdańsku Oruni.

Strażacy przetestowali już możliwości nowo zakupionych urządzeń nad zbiornikiem retencyjnym na Potoku Oliwskim w pobliżu skrzyżowania ulic Pomorskiej i Chłopskiej. Ich działaniom przyglądali się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, oraz przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i spółki Gdańskie Melioracje.

o autorze

Redakcja