Będzie poruszała się po wodzie, lądzie i bagnach. Pierwsza w Polsce amfibia przystosowana dla służb ratowniczych powstaje pod okiem naukowców z Akademii Morskiej w Gdyni. Jak podkreśla profesor Teresa Abramowicz-Gerigk, pojazd znacznie ułatwi pracę służbom podczas powodzi.

W zależności od potrzeb będzie można umiejscowić na nim centrum dowodzenia, lub prowadzić z jego pokładu akcję ratowniczą. Amfibia będzie poruszała się po lądzie, wodzie i bagnach. W razie potrzeby będzie można na niej zamontować gąsienice.

Dotychczas podczas akcji ratunkowych wykorzystywano pojazdy wojskowe. Jednak zdaniem T. Abramowicz-Gerigk, budowany właśnie prototyp przewyższa militarne maszyny, ponieważ jest lżejszy, szybszy i może poruszać się przy występującym prądzie, np. na rzece.

Koordynator projektu profesor Zbigniew Burciu zwraca uwagę, że konstrukcja amfibii umożliwi wykorzystywanie jej przez różne służby, nie tylko straż pożarną. Taką możliwość daje nadwozie, które można adaptować według potrzeb – dla policji, straży granicznej i innych instytucji.

Testy prototypu amfibii rozpoczną się w kwietniu. Maszyna powstaje na zamówienie małopolskiej straży pożarnej.

Źródło: Radio Gdańsk

o autorze

Redakcja