W ubiegłym roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach zdecydowała o generalnym remoncie samochodu wężowego z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1.

Na początku sierpnia 2019 roku komenda przeprowadziła postępowanie przetargowe na remont samochodu wężowego SW3000 na podwoziu Star 266 z napędem 6×6. Wygrała firma Star San Duo ze Starachowic.

Remont obejmował montaż nowej, dwuosobowej kabiny MAN L200 przedłużoną częścią sypialną, silnika MAN D0826 spełniającego normę EURO2 o pojemności skokowej 6871 cm3, skrzyni biegów, niezbędnych podzespołów, układu wydechowego i sygnalizacji świetlno-dźwiękowej. Regeneracji poddano ramę pojazdu, zwieszenie, układ hamulcowy i napędowy, układ paliwowy, układ kierowniczy i wyciągarkę.

Zabudowa skrzyniowa została polakierowana na kolor czerwony i zyskała nową opończę z napisem ‘Państwowa Straż Pożarna’. Wnętrze przystosowano do przewozu odcinków W-110 ułożonych w harmonijkę, umożliwia to układanie dwóch magistrali wężowych. W tej chwili na wyposażeniu wozu jest 75 odcinków W-110, ale docelowo ma ich być 150. Dodatkowo posiada składany zbiornik o pojemności 13m3.

Remont samochodu kosztował 215 250 złotych brutto.

Jest to drugi taki samochód w strukturach Państwowej Straży Pożarnej w województwie śląskim. Podobny remont przeszedł samochód wężowy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Tychach.  

Tak wyglądał przed remontem. Foto. Grzegorz Fortuna

Foto. KM PSP Gliwice 

o autorze

Redakcja/Łukasz