W niedzielę (22 września 2013) na terenie zajezdni PKS Intertrans w Głogowie odbyły się ćwiczenia z ratownictwa technicznego z użyciem szerokiej gamy narzędzi Weber Rescue.

W zajezdni upozorowano wypadek drogowy. W pierwszej fazie autobus przewrócił się na pojazd osobowy, następnie na te pojazdy najechał jeszcze jeden. – Naszym zadaniem jest wydobycie z samochodów poszkodowanych, ewakuacja z miejsca zagrożenia oraz ustawienie autobusu, by nikomu nie zagrażał – opowiada Kamil Halarewicz, naczelnik OSP Wietszyce.

Podczas manewrów zastosowano zasadę stopklatki. Jeżeli w trakcie działań ktoś stwierdził, że daną czynność można wykonać inaczej lub instruktor zauważy, że jest to zbyt niebezpiecznie, działania był zatrzymywane, a sytuacja a dokładnie analizowana.

Teren ćwiczeń oraz autobus udostępniła firma Intertrans, a w zaimprowizowaniu wypadku pomogła Witkowski Trans. Manewry zorganizowali strażacy z OSP Wietszyce

Na zaproszenie ochotników w ćwiczeniach brała udział OSP Mosina, ze specjalistycznym sprzętem marki Weber. W manewrach udział wzięły następujące jednostki: PSP Głogów, OSP Mosina, OSP Wietszyce, OSP Białołęka, OSP Jaczów , OSP Serby , OSP Piersna, OSP Dobrzejewice, OSP Grębocice

o autorze

Redakcja