Zatoka przy głogowskim Neptunie była w piątkowe południe miejscem dwóch nieszczęśliwych zdarzeń. Kilkanaście minut po godzinie 12.00 dyspozytor Państwowej Straży Pożarnej otrzymał zgłoszenie o pożarze w budynku, a świadek twierdził, że w środku znajduje się kobieta.&

Chwilę później kilkaset metrów dalej, zjeżdżający do zatoki Renault w którym znajdowały się dwie osoby nie zachował należytej ostrożności i uderzył w rosnące przy brzegu drzewo. Mało brakowało, aby samochód wraz z pasażerami wpadł do Odry!

W działaniach ratowniczych udział wzięły trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej:

  • OSP Wietszyce
  • OSP Jerzmanowa
  • Stowarzyszenie OSP Oddział Ratownictwa Medycznego z Głogowa

&

Na szczęście były to jedynie ćwiczenia. Ćwiczenia przeprowadzone na potrzeby filmu o Stowarzyszeniu Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Medycznego w Głogowie, realizowanego przez Forum Aktywności Lokalnej z Wałbrzycha.

OSP ORM współpracuje z FAL już od dłuższego czasu. Dzięki tej współpracy Stowarzyszenie pozyskało baner promocyjny i stand. Film jest kolejnym etapem współpracy. Gotowy materiał w postaci kilkunastominutowego filmu z przeprowadzonych ćwiczeń i pokazów z pierwszej pomocy przeprowadzonych wcześniej w przedszkolu nr 5 posłuży do promocji Stowarzyszenia OSP ORM, ale także jednostek z Jerzmanowej i Wietszyc, które wzięły udział w działaniach.

Działania w zatoce Neptuna obserwowali dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Głogowie bryg. Piotr Durał i st. kpt. Artur Szlempo oraz przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu mł. bryg. Andrzej Traczyk. Działania ochotników ocenili wysoko, podkreślając jednocześnie potrzebę przeprowadzania tego typu ćwiczeń. Uwagi strażaków zawodowców oraz analiza materiału filmowego pozwolą nam uniknąć błędów podczas kolejnych ćwiczeń, a przede wszystkim podczas prawdziwych akcji ratowniczych.

Kamil Halarewicz

o autorze

Redakcja