6 lipca w Główczycach (woj. opolskie), już po raz piąty odbył się Zlot Pojazdów Pożarniczych, którego organizatorem byli strażacy z OSP Główczyce. Wspaniała pogoda i wyjątkowy klimat towarzyszyły imprezie od początku do końca.

O godz. 14.00 rozpoczęła się Msza św., po której wozy strażackie, które zjechały do Główczyc, przejechały ulicami miejscowości w korowodzie. Korowód prowadził amerykański wóz strażacki, który został sprowadzony z Texasu – American La France. Pojazd ten służył strażakom od lat 40-tych ubiegłego wieku. Wśród atrakcyjnych pojazdów znalazł się również amerykański wóz wyprodukowany przez E-ONE, który aktualnie jest w posiadaniu OSP Puszcza Mariańska.

W sumie na imprezę zjechało 47. pojazdów z całej Polski. Wśród wozów były zarówno pojazdy liczące sobie już kilkadziesiąt lat jak: żuk, jelcz, magirus, mercedes, tatra czy star, ale były również wozy nowoczesne i świetnie wyposażone na miarę XXI wieku. Dla gości były przygotowane również atrakcyjne konkursy. Tradycyjnie również pod wieczór, strażacy postanowili sprawdzić stan techniczny wszystkich urządzeń służących do podawania wody i zwiększyć nieco wilgotność powietrza, co przerodziło się na prawdziwą wojnę wodno-pianową. Akcent ten umocnił jeszcze bardziej wspaniałą atmosferę ora sprawił, że w roku kolejnym na zlocie pojawi się jeszcze więcej pasjonatów pożarnictwa, na który również już teraz zapraszamy.

W czasie imprezy wykonaliśmy również sesję fotograficzną, do której zgłosiło się dwóch naszych czytelników: Grzegorz Smolkik z OSP Lasowice Wielkie oraz Marcin Joneczek z OSP Kuków, którym bardzo dziękujemy za przybycie. Dziękujemy także strażakom z OSP Puszcza Mariańska, którzy chętnie udostępnili swój wóz do wykonania zdjeć. Zdjęcia z sesji ukażą się w osobnym artykule.

o autorze

Redakcja