Na feralnym skrzyżowaniu, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych, 23 sierpnia doszło do kolejnego wypadku, w wyniku którego poważnie uszkodzone zostały trzy samochody osobowe oraz samochód ciężarowy (ciągnik siodłowy z naczepą) przewożący betonowe słupy. Sześć osób zostało zabranych do szpitala.


Około godziny 18, do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Ociąż. Na miejsce zostały wysłane zespoły ratownictwa medycznego, dwa zastępy z JRG PSP w Ostrowie Wielkopolskim oraz jeden z OSP KSRG Skalmierzyce, który dotarł na miejsce zdarzenia jako pierwszy. Po dokładnej ocenie sytuacji przez dowódcę, ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wstrzymali ruch w obu kierunkach, rozwinęli linię szybkiego natarcia oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy starszej kobiecie – pasażerce volkswagena, która odczuwała silne bóle w klatce piersiowej.

[galeria=8,prawa]Po chwili na miejscu pojawiły się karetki pogotowia oraz dwa samochody JRG Ostrów Wielkopolski. Strażacy odłączyli w pojazdach akumulatory oraz zajęli się wyciekiem oleju napędowego z silnie uszkodzonego zbiornika na paliwo ciężarowego dafa, posypując wyciek znacznymi ilościami sorbentu. Wszyscy uczestnicy wypadku tj. sześć osób zostało przetransportowanych karetkami do ostrowskiego szpitala. Ich stan na szczęście nie zagraża życiu, a ponadto nikt nie stracił przytomności.

Gdy policja częściowo wykonała swoje czynności, ruch na drodze odbywał się wahadłowo, a kierowali nim strażacy.

Strażacy zakończyli działania, gdy pomoc drogowa zabrała wszystkie samochody osobowe.

[galeria=10,lewa]Naczepa ciężarówki po rozładowaniu została, wraz z ciągnikiem, wydobyta z przydroża przez specjalistyczną pomoc drogową „Kowalczyk” z podkaliskich Zdun w godzinach porannych następnego dnia.

Działania straży pożarnej trwały niespełna cztery godziny.

Siły i środki biorące udział w akcji:

  • GBA 2,5/23 – Star 12.157 – OSP KSRG Skalmierzyce
  • GCBA 5/32 – Man TGM 18.280 – JRG Ostrów Wielkopolski
  • SLRd (1,3/16) – Star 5.145 – JRG Ostrów Wielkopolski

Foto i opis: Wojciech Śniegula

o autorze

Redakcja