W dniu 21 września 2013 roku na terenie miejscowości Bratkowice odbyły się gminne manewry pożarnicze pod kryptonimem „Bratkowice 2013”. W manewrach udział wzięło siedem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Świlcza.

O godzinie 12:00 w miejscowości Mrowla odbyła się odprawa, a o godzinie 12:50 rozpoczął się pierwszy punkt manewrów na terenie firmy Restol. W założeniach przyjęto, że pali się środkowa hala produkcyjna. W pierwszym rzucie do zdarzenia udają się zastępy OSP włączone do KSRG. W hali przebywają trzej pracownicy, jeden z nich jest przygnieciony – takie informacje napływają do ratowników. Został zorganizowany punkt medyczny, a ratownicy w aparatach ochronny dróg oddechowych przeszukują hale magazynowe oraz rozpoczynają akcję gaśniczą.

Pożar rozprzestrzenia się na skład paliw, do zdarzenia dysponowane są kolejne zastępy OSP z terenu gminy. Ich celem jest rozwinięcie linii zasilających oraz gaśniczych od hydrantów i pojazdów GBA. Strażacy odnajdują wszystkich rannych i zostaje im udzielona KPP. Po godzinie działań pożar zostaje ugaszony. Tak zakończył się punkt pierwszy manewrów.

Punktem drugim było zapoznanie się z wjazdem na autostradę A4 w miejscowości Bratkowice, gdzie wszystkie jednostki przejechały w kolumnie. Po wszystkim przyszedł czas na podsumowanie oraz wystawienie opinii przez obserwujących poczynania strażaków z JRG 2 Rzeszów oraz zarządy gminnego ZOSP RP.

W manewrach uczestniczyły jednostki: OSP Świlcza (GBA Mercedes), OSP Trzciana (GLM Deer), OSP Bratkowice (GBA Mercedes, GLM Mercedes), OSP Woliczka (GLM Renaulut), OSP Błędowa Zgłobieńska (GBA Star), OSP Dąbrowa (GBM Magirus), OSP Bzianka (GLM Ford).
&

o autorze

Redakcja