Wczoraj (tj. 22 czerwca), około godziny dwunastej, dyspozytor PSK otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na obwodnicy Gniezna. Natychmiast zadysponował służby ratunkowe. W zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Działania prowadzone były przed ponad trzy godziny.

Na prostym odcinku drogi krajowej nr 15 doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Po przybyciu pierwszego zastępu JRG Gniezno, na miejscu były już dwie karetki pogotowia ratunkowego i radiowóz policyjny. W obydwóch pojazdach poszkodowane osoby były uwięzione – w Renault Clio dwie kobiety były nieprzytomne, a kierowca VW Caddy rozmawiał z ratownikami medycznymi.

Dowódca akcji, po rozmowie z lekarzem, podjął decyzję o użyciu narzędzi [galeria=2,prawa]hydraulicznych w celu wyciągnięcia najpierw najmłodszej kobiety z Renault. Po ewakuowaniu jej na desce, przystąpiono do uwolnienia kierowcy VW, który jak się okazało się miał złamanie otwarte lewej nogi – w tym celu trzeba było użyć dwóch zestawów hydraulicznych. Kiedy pomyślnie ewakuowano tę osobę, strażacy rozciągnęli wraki pojazdów stosując wciągarkę liniową, by dotrzeć jeszcze do kierującej Clio. Przyczyny wypadku na razie są nieznane.

Po wydobyciu kobiety, lekarz stwierdził zgon. Osoby poszkodowane [galeria=3,lewa]przetransportowano do szpitala w Gnieźnie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu wypadku, uwolnieniu poszkodowanych osób, odłączeniu akumulatorów w obydwóch pojazdach, uprzątnięciu płynów eksploatacyjnych za pomocą sorbentu. Przez cały czas prowadzenia działań przygotowana była jedna linia gaśnicza (piana).

Siły i środki:

  • Ford E-ONE – SRTCh z JRG Gniezno,
  • Iveco Turbo Daily – SLRt 1/1 z JRG Gniezno,
  • Iveco Daily – GBA 0,7/22 z JRG Gniezno,
  • Renault M210 – GBA 2/17 z JRG Gniezno,
  • Star GBA 2,5/20 z OSP Zdziechowa,
  • dwie karetki pogotowia ratunkowego,
  • radiowóz policyjny,
  • pomoc drogowa.

Foto st.kpt. Bartosz Klich (KP PSP Gniezno)

o autorze

Redakcja