Do pożaru warsztatu stolarsko-tapicerskiego doszło 18 lutego w miejscowości Gola (gmina Bralin), na miejscu pracowało kilkudziesięciu strażaków.

Zgłoszenie pożarze do Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP w Kępnie wpłynęło o koło godziny 16:10 na miejsce dyżurny zadysponował kilkanaście zastępów Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej.

Pierwsza na miejsce akcji dotarła jednostka OSP Bralin, po rozpoznaniu ustalono, że płonie hala stolarni i dach a ogień wydostaje się już na zewnątrz budynku. Pierwsze podjęte działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w energię elektryczną linii przebiegającej bezpośrednio przy palącym się budynku. Następnie podano prądy wody bezpośrednio na palący się zakład.&

Po dotarciu kolejnych zastępów teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe. Na jednym działania prowadziły cztery zastępy OSP na zewnątrz budynku, natomiast pozostałe zastępy prowadziły działania od strony podwórza wewnątrz zakładu. Z informacji uzyskanych od właściciela o lokalizacji pomieszczeń i znajdujących się w nich wyrobach tapicerskich w pierwszym etapie akcji działania gaśnicze skupione były na niedopuszczeniu do rozprzestrzeniania się pożaru na południową część obiektu.

W trakcie prowadzonych działań otrzymano dodatkową informację, że w pomieszczeniu może znajdować się wózek widłowy wyposażony w instalację gazową. Jednak po przeprowadzeniu rozpoznania nie stwierdzono obecności wózka natomiast z pomieszczenia wyniesiono cztery butle z gazem propan-butan, z których jedna się paliła. Strażacy ugasili i schłodzili wodą butle z gazem i wyniesieni do pobliskiego oczka wodnego.

Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do dogaszania oraz wynoszenia spalonej blachy, materiałów tapicerskich i elementów do produkcji stelaży tapicerskich. Następnie wszystkie pomieszczenia sprawdzono pirometrem pod względem możliwości powstania wtórnego pożaru. Na czas prowadzonych działań gaśniczych skorzystano z praw przysługujących Kierującemu Działaniami Ratowniczymi i zamknięto ruch na drodze krajowej nr 8 w celu zapewniania swobodnego i bezpiecznego dojazdu zastępów gaśniczych na teren pożaru. Akcje zakończono około godziny 2:10 w nocy.

Spaleniu uległa część hali stolarni, samochód dostawczy Ford Transit, kilka metrów sześciennych pianki poliuretanowej i płyt mdf. Uratowano natomiast pomieszczenia tapicerni i szwalni oraz pomieszczenia stolarni nieobjęte pożarem.

Siły i środki:

  • PSP Kępno
  • PSP Syców
  • OSP Bralin
  • OSP Nowa Książęca
  • OSP Gola
  • OSP Perzów
  • OSP Turkowy
  • OSP Trębaczów
  • OSP Olszowa
  • OSP Świba

&

Źródło: KP PSP Kępno

o autorze

Redakcja