W poniedziałek 20 stycznia 2014r. około godziny 19:21 do stanowiska kierowania KP PSP w Polkowicach wpłynęło zgłoszenie o serii zdarzeń drogowych na drodze krajowej numer 3 w rejonie Kłobuczyna. W wyniku oblodzonej jezdni w przydrożnym rowie wylądował autobus, dwie cysterny z olejem napędowym oraz dwa tiry i auto osobowe.

Ratownicy medyczni przebadali kilka osób, na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń i nie wymagały transportu do placówki medycznej. Strażacy zabezpieczyli dwie cysterny przewożące olej napędowy. Na szczęście w obu przypadkach nie doszło do rozszczelnienia.

Lód pokrywał krajową „3” od wysokości miejscowości Gaworzyce do skrzyżowania z drogą krajową nr 12. Na tym odcinku trasa była całkowicie zablokowana.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano cztery piaskarki. Pojazdy te miały jednak spore trudności do dotarcia na miejsce zdarzenia. Sytuacja stała się na tyle dramatyczna, iż wymusiła na strażach użycie sorbentu w celu zapobiegnięciu ześlizgiwania się wozów bojowych oraz kolejnych pojazdów cywilnych do rowu.

Policjanci kierowali na objazdy. Jadących od strony Polkowic w kierunku Zielonej Góry przez Dobromil i Głogów. Jadący w przeciwną stronę, od Zielonej Góry, kierowani są przez Bytom Odrzański, Głogów do Polkowic

Na miejsce zadysponowano siedem zastępów straży pożarnej, służby drogowe i policja. Utrudnienia mogą potrwać nawet do wtorku, ponieważ warunki atmosferyczne utrudniają udrożnienie trasy.
&

Godz. 22:40 – droga krajowa numer 3 została udrożniona. W godzinach porannych służby przystąpią do usuwania uszkodzonych pojazdów. Pojawią się wtedy jeszcze utrudnienia w ruchu drogowym.

We wtorek 21 stycznia 2014r. około godziny 9:00 na drodze krajowej nr 3 w rejonie Gaworzyc rozpoczęła się akcja usuwania uszkodzonej cysterny przewożącej olej napędowy oraz pojazdu ciężarowego przewożącego nawóz.&Do akcji zadysponowano PSP Polkowice, specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego z JRG 2 Legnica, OSP Gaworzyce, służby drogowe, pomoc drogową oraz policję. &

Strażacy w pierwszej fazie zabezpieczyli teren, ustabilizowali cysternę oraz przepompowali 40 tys. litrów paliwa z uszkodzonej cysterny. Następnie cysterna została postawiona na koła i usunięta.&Równolegle służby przeładowały nawóz ze zniszczonej naczepy do podstawionego pojazdu oraz wyciągnęły ciężarówkę z przydrożnego rowu.&Około godziny 16 droga krajowa numer 3 w okolicach Gaworzyc została całkowicie udrożniona.

Następnie, około godziny 14:30 do stanowiska kierowania KP PSP w Polkowicach wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Kopalnianej w Polkowicach. Zderzeniu uległ pojazd marki VW Caravelle oraz Peugeot. Na miejsce przybył zespół ratownictwa medycznego, który udzielił pomocy medycznej poszkodowanemu kierowcy peugeota.

Poszkodowany został przewieziony do szpitala na badania, po których został zwolniony do domu. Zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję drogową. Ponadto strażacy wyjeżdżali kilkakrotnie do zagrażających upadkiem na drogę lub powalonych na drogę gałęzi drzew.

o autorze

Redakcja