W dziedzinie odzieży ochronnej dla strażaków istnieje paradoks, który mówi, że w celu zapewnienia najwyższego stopnia ochrony przed promieniowaniem cieplnym i płomieniami, należy iść na ustępstwa w sferze komfortu. Dlatego producenci „manewrują” między ochroną termiczną, a oddychalnością.

Do tej pory zwiększenie jednej właściwości, równało się z obniżeniem tej drugiej. Jeśli membrana znajdować się będzie blisko ciała, pot będzie szybciej wysychał, a w konsekwencji parametr ochrony zewnętrznej stanie się niższy. Z kolei, gdy zależy nam na wyższym parametrze ochronnym z zewnątrz, przekłada się to na mniejszy komfort.

Wychodząc naprzeciw, po kilku latach badań, łącząc razem wiedzę techniczną z całego świata, Gore opracował rozwiązanie, które usuwa potrzebę kompromisu w komforcie dla ochrony cieplnej. Sposobem na to zjawisko okazał się Gore-Tex Parallon.

Kluczem do sukcesu okazało się użycie dwóch różnych membran, łącząc warstwę ochrony termicznej przy zachowaniu oddychania odzieży podczas odprowadzania wilgoci z dala od skóry na zewnątrz ubrania, jednocześnie zapobiegając przenikaniu cieczy z zewnątrz do skóry. Pierwsza membrana jest laminowana z podszewką, z kolei druga to izolacja termiczna.

System został opracowany specjalnie do zwalczania ryzyka związanego z wilgocią i stresem cieplnym, wprowadzając innowacyjne i unikalne rozwiązanie, które łączy w sobie wysoce oddychającą barierę termiczną Gore połączoną z GORE-TEX lub barierą wilgoci CROSSTECH.

Gore PARALLON jest lekki, oddycha i jest wodoodporny, dostarczając przy tym wysoki poziom ochrony termalnej w sferze osobistego wyposażenia strażaka. Redukuje ryzyko oparzeń oraz stresu cieplnego w suchych i mokrych warunkach, stwarzając jednolitą ochronę bez minimalizowania sfery komfortu.

parallon pl

o autorze

OLGA